2014-04-20СВЯТО

Пасха Господня у кафедральному соборі

У Світлий день Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа Преосвященний владика Мілан відправив урочисту Архієрейську Службу Божу у Хрестовоздвиженському кафедральному соборі.

Преосвященному владиці співслужив настоятель собору став. прот. Іван Тидір, а також троє священнослужителів. Піснеспівом Літургію супроводжував архієрейський хор імені Блаженного Теодора (регент – ієрей Андрій Барна).

У свому архіпастирському слові владика сказав:

«Cьогодні ми чули пасхальне Євангеліє від благовістителя і євангелиста Івана сімома мовами. Після церковнословянської єврейською, латиною, грецькою. Тими трьома мовами, якими був зроблений напис на хресті, які дав написати Пилат, котрий був римлянином, поганином. Цей напис говорив правду: Ісус Назарянин – Цар Ізраїля. Він мав прозвучати в той час як наруга, але для нас він є знаком віри. Потім ми чули Євангеліє українською, словацькою та угорською мовами. Це є старовинна традиція, як і цей Пасхальний день, котрий починає відлік Неділь і всі літургійні читання починають від цього Євангелія. Коли святий рівноапостольний  Кирило почав перекладати Святе Писання, розпочав переклад зі слів «На початку було Слово» – це були перші слова Євангелія, які він переклав, щоб почати цей цикл від Пасхи. І сьогодні ми святкуємо Пасху. Святкуємо перехід Ісуса Христа від смерті до життя. Святкуємо Христову Пасху, яка є нашою Пасхою – Торжество торжеств, Свято всіх свят. Чому? Тому, що Ісус своєю смертю переміг смерть. Ісус зійшов у місце, де праведні чекали визволення і відкрив нам Небо.

Мене вразили слова, які читаємо на Пасхальній утрені зі слова святого Івана Золотоустого: «Узяв людину, а на Бога натрапив. Узяв землю, а стрінув Небо. Взяв, що бачив, і впав через те, чого не добачив... Де твоя, аде, перемога?» Христос подолав не тільки фізичну смерть, а й смерть того всього, що нас знищує – гріх,  всі страждання. Тому, дорогі у Христі, в цьому році згадуємо, що маємо 25 років виходу нашої Церкви з підпілля. Із смерті знищення (підпілля) до Воскресіння. Це є дуже важливий момент, щоб ми зуміли дякувати Господеві за цей дар свободи. За те, що після довгих сорок років ми почали публічно молитися. Те, що було сорок років таємно у домівках за закритими дверима, за застеленими вікнами. Коли священики говорили людям, котрі хотіли співати: «Тихіше, тихіше, щоб нас не почули». Господь змінив ту ситуацію смерті. Бо були ті, котрі думали, що уже все, що знищили Христову Церкву. Так як ті розіп’яли Ісуса і запечатали Його гріб, думали: все, так має бути. Господь зробив це велике чудо, яке ми можемо бачити і жити в ньому.»

Також Преосвященний владика наголосив на важливості передання історії підпілля нашої Церкви: «Ті, котрі зараз мають 25 років, не пам’ятають про це. Нам потрібно нагадати, щоб ми знали за що маємо дякувати Господеві. Так як ізраїльський народ на свято Песах (Паски) говорить своїм дітям про історію визволення, так нам потрібно говорити про наше визволення. Тому що говорити про великі діла Господні значить прославляти Його. Хто не говорить про великі діла Божі, стане байдужим. Часто це є малі речі, котрі мають велике значення.

Ми мусимо говорити, так як вибраний народ говорив «ми були рабами в Єгипті, але Господь нас визволив». Так і ми повинні говорити, що ми були рабами атеїстичної безбожної системи, котрій мусили служити, яка хотіла від нас забрати наше серце. Де було потрібно прийти на Красну площу і поклонитися ідолу диявольському – Леніну. Ми були рабами, бо багато людей повірило в ту ідеологію і навіть зараз не можуть з неї визволитися, бо їм шкода за Радянським Союзом і не хочуть знати те страшне страждання міліонів людей, яких було вбито після путчу більшовиків. Не хочуть визнати міліони жертв голодомору. Дорогі мої! Потрібно говорити, що це рабство було, коли прийшла радянська влада і до нашого краю. Десятки тисяч людей було вивезено. Одні за те, що був українець, другий за те, що був іншої національності, котра їм не пасувала, інший за те, що був греко-католик. Потрібно говорити ці речі, щоб ми зрозуміли і відчули дар свободи.»

Далі владика Мілан віх сердечно привітав зі Світлим днем Воскресіння та побажав, щоб Господь змінив наші серця до любові.

Фотографії з події