2014-06-28ЮВІЛЕЙ

Урочисте святкування перенесення мощей Блаженного Теодора та 25-річчя виходу нашої Церкви з підпілля

28-го червня для нашої єпархії відбулася визначна подія – святкування 25-ї річниці виходу нашої Церкви, зокрема Мукачівської єпархії, з підпілля. Цю ювілейну дату відзначили на празник Перенесення мощей Блаженного Теодора.

На святкування з різних куточків нашої єпархії з’їхалися кілька тисяч вірників. Кожен хотів розділити радість, яка торкається кожного з нас, а особливо тих синів і дочок Католицької Церкви, котрі у часи підпілля не переставали бути вірними своїй Церкві. Попри великі гоніння, наші священики та вірники продовжували молитися по хатах, ховатися у лісах і печерах. Багато з них зазнали за віру великих знущань, були заслані до тюрем, ГУЛАГу та перетерпіли мученицьку смерть. У посланні до євреїв апостол Павло дуже влучно говорить про тих вірних: «… Інші загинули в муках, відкинувши визволення, щоб осягнути ліпше воскресіння. Інші наруги і бичів зазнали та ще й кайданів і в’язниці; їх каменовано, розрізувано пилою, брано на допити; вони вмирали, мечем забиті; тинялися в овечих та козячих шкурах, збідовані, гноблені, кривджені; вони, яких світ був невартий, блукали пустинями, горами, печерами та земними вертепами»(Євр. 11. 35-38).

Але настав час Воскресіння нашої Церкви. І сьогодні, коли святкуємо уже 25-ту річницю, з тих переслідуваних залишилось небагато, але кожен, хто зміг, був присутній на цій великій події.
Особливої урочистості відзначенню ювілею додавало й те, що Святійший Отець Франциск призначив кардинала Юзефа Томка, вислуженого Префекта Конгрегації Євангелізації Народів, своїм Спеціальним Посланцем для участі у святкуваннях. Також на торжество прийшов і Апостольський Нунцій в Україні Високопреосвященніший архієпископ Томас Едвард Ґаліксон.

Перед початком Архієрейської Служби Божої, несучи раку з мощами Блаженного Теодора, усі процесійно вирушили до польового престолу. До супроводу Папського Посланця належали, з номінації Святійшого Отця, став. прот. Павло Сабов та митр. прот. Василь Хваста, синкел у справах мирян. До Блаженнійшого кардинала і владик з вітальним словом звернувся високопреподобний архімандрит Петро-Павло (Береш), ректор УжБА.

Разом з Блаженнішим кардиналом Юзефом, котрий очолив святкову Літургію Візантійського обряду, співлужив Високопреосвященніший архієпископ Томас Едвард Ґаліксон, Апостольський Нунцій в Україні, Преосвященний владика-ординарій Мілан, СМ, Преосвященний владика Ніл, ЧМБ, Преосвященний владика Сілард (Керестеш), єпископ-емерит Гайдудорозький (Угорщина), Преосвященний владика Антал Майнек, ЧБМ, єпископ Мукачівської римо-католицької дієцезії, Преосвященний владика Іреней (Білик), ЧСВВ, єпископ-канонік базиліки Санта Марія Маджоре (Рим), Преосвященний владика Василь (Івасюк), єпископ Коломийсько-Чернівецький, Преосвященний владика Васіле (Бізау), єпископ Мармороський (Румунія), Преосвященний владика Курт (Бурнетт), єпископ Пасеїцький (США), Преосвященний владика Атаназій (Орос), апостольський екзарх Мішкольський (Угорщина), Преосвященний владика Мілан (Лах), ТІ, помічний єпископ Пряшівський (Словаччина), Преосвященний владика Богдан (Манишин), помічний єписком Стрийський, Високопреподобний Амброзій, абат Ясівський (Словаччина), Всесвітліший митр. прот. Владимір Томко, протосинкел Кошицької єпархії (Словаччина).  Також Літургію співслужили понад 170 священиків з нашої та сусідніх єпархій.

Проповідь виголосив Блаженніший кардинал Юзеф. На здивування всіх вірників кардинал Томко виголосив її українською мовою.

Перед та протягом Літургії багато вірників приступили до тайни Покаяння, щоб з чистою душею і серцем прийти до прийняття Пресвятої Євхаристії. Службу Божу співом супроводжував семінарійний хор. Багато літніх людей не могли стримати сліз  від усвідомлення того факту, що можуть спокійно молитися і прославляти Бога уже не боячись переслідувань.

Наприкінці урочистої Літургії, за  дорученням Святійшого Отця Франциска, Його Блаженство уділив всім присутнім спеціальне Папське Благословення. А владика Мілан ногородив Його Блаженство кардинала Юзефа орденом І-го ступеню святих Кирила і Мефодія.

Важливою складовою святкової події була присутність раки з мощами Блаженного Теодора, котрий був вбитий за Христову віру. Кожен з вірних молитовно звертався до нього та просив заступництва перед Всевишнім. На завершення було здійснено великий процесійний обхід храму та семінарії з мощами священномученика Теодора з читаннями 4-х Євангелій. Преосвященний владика Мілан подякував кардиналу Юзефу та всім владикам і гостям, котрі прийшли розділити радість нашої єпархії з нагоди такого великого свята. Потім мощі нашого Блаженного владики було встановлено у семінарійному храмі, де кожен зміг притулитися та поросити про заступництво.

Відео з події: http://www.logos-tv.org/, фотографії з події