2014-11-23ЮВІЛЕЙ

З нагоди відзначення 225-ліття о. Михайла Лучкая освятили пам’ятну дошку

22 листопада, у день пам’яті мучеників Онисифора і Порфирія, Преосвященний владика Мілан з архипастирським візитом відвідав Свято-Вознесенську парафію с. Великі Лучки деканату Мукачево-район. Владика Мілан прийшов, щоб святкувати велику подію - 225-річчя з дня народження великого історика і церковного діяча о. Михайла Попа, який з часом обрав собі псевдонім Лучкай.

Преосвященного владику Мілана зустрів адміністратор парафії Іван Цап разом з молоддю, яка подарувала владиці запашний коровай. Архієрейську Службу Божу владиці співслужив декан районного деканату прот. Микола Синкулинець, а також п’ятеро священиків. У своєму архіпастирському слові владика розповів про великого церковного діяча о. Михайла, а також закликав вірників пам’ятати історію нашого краю, над якою працював о. Михайло Лучкай.

Після Літургії владика Мілан освятив камінь під будівництво парафіяльного будинку, а опісля процесійною ходою було вирушено до місця нашої старої церкви, де зараз знаходиться будинок лікарн,і і було освячено пам’ятну дошку о. Михайлу та о. Василю Довговичу, який був парохом уже зруйнованої тепер Свято-Вознесенської церкви.

Наприкінці біля старовинного хреста владика відслужив панахиду за жертвами голодомору та за воїнами, які загинули на Сході України.

Фотографії з події


Довідка

Михайло Лучкай народився 19 листопада 1789 р. у Великих Лучках, у сім'ї багатодітного греко-католицького дяка Михайла Попа. Михайло був старшим і мав чотирьох сестер (Марія, Катерина, Анна, Пелагія) та брата (Іван).

Початкову освіту здобув у рідному селі, потім навчався у Другетівській гімназії в Ужгороді. У 1812 році закінчив філософські студії у гімназії Великого Варадину (тепер — Румунія). Продовжив освіту в греко-католицькій семінарії святої Варвари у Відні (1812-1816), відвідував лекції в університеті.

Протягом 1816-1817 років — священик у рідному селі Великих Лучках, в 1817-1827 роках — бібліотекар, архіваріус та керівник консисторії Мукачівського єпархіального управління, директор міської школи в Ужгороді.

У 1826 році прийняв ієрейські свячення з рук єпископа Алексія Повчі, і його було призначено парохом Ужгородського Свято-Преображенського храму. Завдяки сприянню отця Івана Фогарашія, 28 липня 1829 року Михайло Лучкай виїхав до Італії, де був придворним парохом герцога Карла Людовика Бурбона в місті Лукка разом із дяками В. Талапковичем та І. Микуличем. В Італії о. Михайло захопився вивченням архівних матеріалів та філологією. Як наслідок його праці — видання «Граматика слов’яно-руська: або старослов’янська і теперішня, поширена у карпатських горах, малоросійська мова, що є живим її діалектом»

У 1830  році повернувся до Закарпаття, де до кінця життя був священиком в Ужгороді (на Цегельні, парохом Ужгородського Свято-Преображенського храму, 1831-1843 роки); служачи тривалий час єпархіальним шкільним референтом, сприяв заснуванню та впорядкування парафіальних шкіл на території єпархії.

Помер о.Михайло Лучкай 3 грудня 1843р. Похований на території Преображенського храму у капличці.