2015-06-09ПОДІЇ

Родина, її проблеми та майбутнє стали головною темою обговорення на зустрічі єпископів у Празі

Преосвященний владика Мілан та владика Ніл взяли участь у зустрічі більш ніж 40-а Східних єрархів Європи

В столиці Чехії Празі відбулась чергова зустріч єрархів Східних Католицьких Церков Європи. Місцем зустрічі стала історична Бенедиктинська обитель святих Войтеха та Маркети в Бревньове, заснована в 993 році. Головною темою цьогорічної зустрічі було питання про родину, її проблеми та майбутнє.

З привітальним словом звернувся екзарх Празький владика Ладіслав Гучко та Апостольський Нунцій в Чехії архієпископ Йосиф Леанца. Йшлося про те, що перед  Церквою сьогодні постали нові виклики, але дивимось вперед передусім з надією. Тема родини є дуже актуальною з огляду на Синод, який пройде восени в Римі.

Владики визнали, що вся Католицька Церква,  особливо та її частина, яка дотримується східної традиції, вважає сім’ю основою людського суспільства, а не просто середовищем культурного та інтелектуального, емоційного та соціального зростання, - не просто середовищем передавання віри та пізнання фундаментальних принципів спільного життя. Сім’я - це місце, де реалізується Божий план для кожної людини. Сім'я – це домашня Церква, як говорив святий Іван Золотоустий і наголошував Другий Ватиканський Собор, а також школа для людства. У ній кожен її член зростає у взаємній любові. Чоловіки і дружини, батьки і діти, брати і сестри покликані любити одне одного: кожен у сім'ї відіграє унікальну і важливу роль.

Східна Католицька Церква каже «так» сім’ї, тому що в темні моменти історії в численних країнах Центрально-Східної Європи саме завдяки сім’ям вдалося зберегти життєдайність людської особи, різноманітні національні ознаки, культурну та духовну спадщину. Християнські сім’ї підтримували вогонь віри в Бога і надію на краще майбутнє.

У рамках підготовки до вищезгаданого Синоду, підтверджуючи пріоритет сім’ї в щоденній пастирській роботі своїх Церков, єпископи обговорювали власне сприяння підготовці наречених до таїнства Подружжя, яке було б взірцем справжньої єдності для народження і виховання дітей. Були також порушені питання духовного супроводу сімей, підтримки парафій, котрі з допомогою дбайливих душпастирів свідчать красу життя у спільноті, як того бажав Господь.

Це «так» сім’ї веде їх до близькості з усіма сім’ями, особливо тими, хто переживає тяжкі часи, бідними, потребуючими і тими, хто відчуває себе непотрібними, витісненими із суспільства.

Розуміючи загрозливу ситуацію, яка склалася на Сході України внаслідок зовнішньої агресії, учасники Зустрічі продемонстрували солідарність із народом України, передусім із греко-католиками, закликаючи їх іти шляхом діалогу та солідарності з країнами християнських Церков, тому що неправдиве інформування на міжнаціональному рівні формує неправильний погляд на ситуацію. У цей драматичний час нашої історії всі Церкви одностайно підтримують те, що шлях відновлення миру і злагоди в суспільстві пролягає через реформи, які є єдиною зброєю супроти тих, хто думає, що лише корупція може контролювати суспільство.

Для того щоб запобігти різним спробам дискредитувати Церкву, учасники Зустрічі визнали необхідність у тому, що національні та місцеві Церкви повинні працювати прозоро і відкрито в ділянці управління фінансами і дотримуватися моделей менеджменту своїх країн. З’ясувавши безпідставність обвинувачення у випадках, що були прозвітовані на зустрічах, єпископи закликали відповідальних дотримуватися неупередженості на основі права рівності для всіх.

У рамках заходу учасники зустрілися з кардиналом Домініком Дукою, архиєпископом Празьким, який розповів про випробування, що їх довелося пройти  перед наверненням до Христа Церкві у Чеській Республіці, країні, що має глибоке християнське коріння, хоча цей спадок не завжди визнається.

Єпископи також мали нагоду побачити презентацію місцевого владики Ладіслава Гучка про історію та сучасні випробовування Греко-Католицької Церкви в Чеській Республіці.

Також усіх присутніх радо вітала Рада Європейських Єпископських Конференцій, включно з архиєпископом Джузеппе Леанцо, Папським нунцієм Чеської Республіки; архиєпископом Цирілом Васілем, Секретарем Конгрегації Східних Церков, який передав усім вітання від кардинала Леонардо Сандрі, префекта Ватиканської декастерії.

Крім того, були присутні: о. Лоренцо Лоруссо, заступник секретаря вищезгаданої Конгрегації, та архиєпископ Дуарте де Кунья, Генеральний секретар Ради Єпископських Конференцій Європи, який передав вітання від президента Конференції Католицьких Єпископів Європи, архиєпископа Будапешта кардинала Петера Ердо.

Наступна Зустріч східних католицьких ієрархів Європи відбудеться в жовтні 2016 року у Фатімі (Португалія).

Цьогорічна Зустріч завершилася 7 червня Божественною Літургією в греко-католицькому соборі Святого Клемента за участю місцевої  громади. Її очолив владика Ціріл Василь, який виголосив проповідь, пов'язану з євангельським читанням від Йоана, що розповідає про першу зустріч учнів Івана Хрестителя з Ісусом Христом. Ми всі збираємо і радо переглядаємо родинні фотоальбоми, та фотографії з місць, які ми відвідали і де ми пізнали наших друзів та знайомих. Щось подібного сталось в житті апостолів, які пішли за Господом. Вони, як це гарно каже Іван Богослов в свому першому посланні, дуже добре запам'ятали миті першої зустрічі з Христом. Ця зустріч змінила їхнє життя. В подібний спосіб ми всі добре пам'ятаємо про нашу першу зустріч з Христом. Ми зустрічаємося з Ним, в першу чергу в Божому храмі: тут ми отримали дар Тайни Хрещення, тут ми приступаємо до трапези Його Тіла і Крови, тут ми очищуємося в Тайні Покаяння. Тому дуже важливо пам'ятати про ці прекрасні зустрічі з Христом. Владика Ціріл закінчив свої розважання такими гарними словами:" Нехай в наших фотоальбомах, які пригадують нам про найкращі моменти нашого життя, завжди буде особливе місце для Ісуса Христа, якого ми зустріли і Який поміняв наше життя".

Насамкінець єпископи поручили випробування, очікування і сподівання всіх сімей та роботу Синоду заступництву Пресвятої Богородиці.