2016-10-25ПОДІЇ

До нашого краю завітав Апостольський нунцій в Україні архієпископ Клаудіо Ґуджеротті

14 жовтня 2016 року Божого в найдревнішому храмі нашого краю — Горянській ротонді відсвяткували храмовий празник Покрова Пресвятої Богородиці. Цьогорічний єпархіальний відпуст у цьому Марійському санктуарії був ще й тому по-духовному піднесеним, що вірники мали змогу пройти через Святі Двері Милосердя, просити в Пречистої Діви Марії благодатей і отримати повний відпуст, прийшовши до Сповіді, прийнявши Святе Причастя, помолившись в намірі Святішого Отця «Вірую», «Отче наш» і «Богородице…».

Вперше до нашого краю, до цієї найдревнішої святині, завітав Апостольський нунцій в Україні архієпископ Клаудіо Гуджеротті, який відслужив Святу Архієрейську Літургію разом із  владикою Анталом Майнеком, єпископом Мукачівської римо-католицької дієцезії та  владикою Міланом, єпархом Мукачівським.  Настоятель храму о. Юрій Орос привітав владик, а юні вірники стрічали єпископів хлібом-сіллю. Співслужили  Святу Літургію архієреям  багато священиків нашої єпархії. Отці духовні сповідали на просторому подвір’ї святині, і, як кожного року, тут були черги до сповіді: у цей ювілейний рік Милосердя Божого, здається мені, кількість тих, які йдуть примиритися з Богом, збільшилася помітно.

Під час Святої Літургії владика Мілан уділив ієрейські свячення диякону Святославу Задорожному. Апостольський нунцій в Україні архієпископ Клаудіо Гуджеротті у своїй проповіді (повчальні слова владики актуальні і наділа для всіх нас, тому його проповідь цитуємо повністю. — Авт.) сказав:

«Високопреосвященніший владико Мілане, який гарний подарунок Ви зробили для мене, запрошуючи мене на це дивовижне свято! А Господь нам ще подарував і цей прекрасний сонячний день. Хай Господь благословить Ваше служіння на цій благословенній землі. І присутність Преосвященнішого владики Антала є так само вираженням тої єдності у багатогранності нашої віри. Так само і йому величезна подяка за його присутність на цій Божественній Літургії. Так само усім священикам, монахам, монахиням, всім братам-семінаристам і нашому брату Святославу, який за кілька хвилин вже отримає ієрейські свячення, — найщиріші привітання і благословення від самого Святішого Отця. І так само й Вам, дорогі брати і сестри, які сьогодні прийшли сюди, щоби насолоджуватися цим великим празником, – не тільки благословення, але й найщиріші обійми від Папи Франциска.

Ця дивовижна ротонда. Безперечно, цей витвір мистецтва, який має так само свою таємничість, є великим знаком. Перш за все знаком того, що дім Матінки Божої є на горі. Бо мама завжди дивиться довкола і все бачить. Тут є багато мамів, які знають їхню позицію, як потрібно зверху дивитися на всю свою родину, на всю свою сім’ю і пильнувати, щоби все було добре. Але ще дивовижнішим є те, що Матінка Божа зі Свого дому бачить цей мальовничий краєвид. І як казав нам вже владика Мілан на початку Божественної Літургії, звідси видно не тільки увесь наш край, але й те, що є за кордоном. Отож, дорогі брати і сестри, бачите, звідси не видно тільки кордони, бо кордони… їх придумали люди, а Господь створив Землю для всіх. А ми дуже часто повстаємо одні проти одних, бо не приймаємо цієї вселенської Божої любові. У Божому Царстві є місце для всіх. Навіть більше: є особливе місце для кожного! Було так прекрасно дивитися на дівчат, які зустрічали єпископів з хлібом і сіллю у своєму національному вбранні. І бачите: різне вбрання, але та сама віра, та сама любов і та сама єдність. Те, що хотів підкреслити, це те, що ваша візантійська традиція є величезним багатством Церкви. Бо насправді різноманітність у духовності, у вираженні своєї віри є кожною окремою перлинкою на прекрасній короні Матінки Божої, яку сьогодні вшановуємо. Яке вираження цієї корони сьогодні ми з вами святкуємо тут, в цьому святому місці? Ми сьогодні вшановуємо прекрасний образ Покрова. І сьогодні ви маєте зробити надзвичайно важливу річ, дорогі мої брати і сестри: знаєте, що традиційний образ Покрова Пресвятої Богородиці, є Марія, Яка Своїм Покровом покриває усіх Своїх дітей. І сьогодні кожен із вас має відчувати цей Покров Матінки Божої на своїх плечах, той Покров, який благословляє і надихає. Бо Марія є саме Такою — Тою, Яка благословляє і оберігає. Як багато разів ви, ваші батьки і ваші пращури у складні моменти життя підносили свої очі до цього місця, до Богородиці, і просили Її Покрова та Її опіки проти тих, які нападали на вас. І Марія злучила свій погляд із вашими поглядами і наповнила вас відвагою та Своїм благословенням. І так само відбувається і сьогодні. Власне, виходячи по закінченні урочистостей з цього святого місця, кожен із вас буде мати на собі той погляд Пресвятої Богородиці, який буде надихати і казати: «Іди, працюй і відчувай мою опіку!». І це все Вона каже в особливий спосіб, можемо так сказати, усім матерям.

Дорогі мами! Знайте, що у ваших домівках ви є ніби тим образом Пресвятої Богородиці. Ви не тільки опікуєтеся, допомагаєте і провадите всі домашні справи, але так само кожна із вас є вираженням тої безкоштовної, щирої і глибокої любові, яку тільки материнське і жіноче серце може подарувати. І потім, зрештою, мусимо в тиші признатися: але ви маєте величезну терпеливість з нами, чоловіками. (деякі вірниці заусміхалися, інші перемовились якимось словами, спричинивши легенький шум. – Авт.). І часом, навіть із дітьми. Правда, що мама терпелива? (при цих словах владика звертає погляд на діточок, яких тут було дуже багато, які стояли близько нього. - Авт.). Отож, ми з вами святкуємо п’ять років, відколи проголосили це дивовижне місце санктуарієм Пресвятої Богородиці. І завдяки старанням вашого владики і благословенням Святішого Отця ви маєте сьогодні тут святе місце, яке вказує на таку практично фізичну присутність Пресвятої Богородиці.  Отож, приходьте часто у це святе місце, і тоді будете відчувати це дивовижне надихаюче повітря для вашої душі. Небесна Матінка є разом з вами, і Вона ніколи вас не залишить. І Вона візьме кожного із вас руку і попровадить до трону Свого Сина.

І також ти, дорогий дияконе Святославе (владика за якісь хвилини до ієрейських свячень звертається до диякона Святослава Задорожного. – Авт.), знай, що і тебе, і все твоє служіння ми так само поручаємо під Покров Пресвятої Богородиці. Ми не знаємо, для якої Божої таємниці ти був обраний для того, щоби служити у священичому житті. Але ми напевно знаємо, що ти мав велику щедрість відповісти Богові: «Так!». Ніколи не забувай про цю щедрість. Ти отримуєш дар. Це неперевершений дар. І цей дар зберігається у наших ніжних і крихких глиняних посудинах. І ніколи не думай, що ти все зможеш зробити сам. Ти є рукою Божою, яка благословляє, яка потішає, яка прощає. І якщо часом тобі буде приходити спокуса перетворитися на бюрократа, завжди піднось свої очі до Пресвятої Богородиці, і будеш згадувати, що Вона бюрократію ніколи не сприймала. І в такі моменти завжди пам’ятай, що ти маєш знаходитися на колінах перед цим народом у служінні йому. Тебе будуть любити й поважати, але пам’ятай, що ти покликаний вмивати ноги цим людям. Бо саме так зробив Ісус. Отож, сміливо і впевнено крокуй вперед і від сьогодні бережи цей величезний старт любові, ентузіазму і натхнення усіх братів і сестер, які сьогодні разом із тобою розділяють цей великий празник. Я попрошу тебе тільки про одну ласку: 7 листопада я буду мати особисту зустріч зі Святішим Отцем, пришли мені перед тим фотографію з цих сьогоднішніх твоїх свячень, і тоді це благословення Святішого Отця, яке сьогодні тобі дам, буде справжнім благословенням, яке Святіший Отець буде бачити перед своїми очима. Але раджу бути пунктуальним, бо інакше я не встигну привезти Святішому Отцю фотографію.

Дорогі брати і сестри! Вже завершую, бо ви є сьогодні на ногах і вже трохи втомилися (владика щиро  усміхається до всіх присутніх —Авт.). Господь вас благословляє, обіймає і підтримує вас. Хай дарує мир усій цій українській землі, щоби нарешті закінчились труднощі, закінчились війни, закінчились непорозуміння. І щоби всі ми під Покровом Пресвятої Богородиці могли чутися рідними братами і сестрами у Христі. Слава Ісусу Христу!». 

      

Після Божественної Літургії відбувся обхід храму із читанням Євангелій. Його Екселенція владика Клаудіо благословив вірників. Владика Мілан подарував владиці Клаудіо ікону Пречистої Діви Марії, де зображено і Горянську ротонду з поміж трьома іншими Марійськими святинями Європи…  Прозвучав Папський гімн – оригінальна пісня Святішому Отцю, яка є традицією лише нашого краю. Лунало многолітствіє, вірники мали змогу пройти через Святі Двері Милосердя, помируватись, а ще наприкінці — покуштувати смачні горянські «шутемині» — тістечка, щиро приготовані місцевими вірницями. На урочистості до Горян приїхали також вірники з багатьох деканатів нашої єпархії. Настоятель Горянського храму отець Юрій Орос подякував усім, які прийшли на свято Покрова Пресвятої Богородиці розділити з горянами духовну радість. До речі, наші краяни не забувають за Пречисту Діву Марію, і йдуть до цього храму, як  паломники, кожної Першої суботи щомісяця на Службу Божу. Вірників у Горянській ротонді було нині чи не найбільше за всі ці роки: старші жінки й чоловіки з багатьох куточків краю, які добре пам’ятають нелегкі роки атеїзму, і молодь, на яку, маємо надію, чекає найближчим часом дещо інше — корисне для вкорінення у душах покори, віри в Бога і довір’я до Нього. Бо «все проходить через руки Богородиці». І недарма святий Єфрем Сирійський у своїй проповіді про Пречисту Діву Марію сказав колись так: «Не маємо іншого довір’я, крім того, що черпаємо від Тебе, Діво найпокірніша».

 

 

Мирослава МАЦО