2009-01-06РІЗДВО

Різдвяне послання Його Преосвященства владики Мілана, Апостольського адміністратора Мукачівської греко-католицької єпархії

Всечесному духовенству, Преподобним монахам та монахиням, возлюбленним у Христі братам та сестрам Мукачівської греко-католицької єпархії!

З нами Бог!

Любі мої, проголошую Вам, хоча й не гідний цього, різдвяну звістку, що Бог навідав нас. Небо і Земля обнялись, у цю блаженну ніч Небо спустилось на Землю. Про це сповіщає і святий Павло у своєму листі до євреїв: «Багаторазово й багатьма способами Бог говорив колись до батьків наших через пророків. За останніх же оцих днів він говорив до нас через Сина, якого зробив спадкоємцем усього і яким сотворив віки. Він – відблиск його слави, образ його істоти, – підтримуючи все своїм могутнім словом…» (Євр 1,1-3). А в іншому посланні – «Бо Божа благодать з’явилася спасенна всім людям, і навчає нас, щоб ми, зрікшись нечестя та грішних бажань цього світу, жили тверезо, праведно і благочестиво в нинішньому віці» (Тит 2,11-12).

Поява Христа у віфлеємських яслах є запрошенням Вічного Бога на радість і відданість: «З нами Бог!» (Мт 1,23). Є і залишиться з нами! Як Бог запрошував і чекав пастухів, так само запрошує і чекає на нас, щоб ми шукали Його, а Він самого Себе подарує нам. Не пастухи, які уособлюють усе людство, принесли дарунки, а вони отримали справжній дарунок: Сина Божого – Спасителя.

Коли я мав змогу стояти на місці, де народився Ісус, і з пошаною, цілунком доторкнувся до зірки, на якій викарбувано: «Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est – Тут народився Ісус Христос від Діви Марії», то зрозумів вищезгадані слова святого апостола Петра: Він Бог «Він – відблиск його слави, образ його істоти, – підтримуючи все своїм могутнім словом, здійснив очищення гріхів і возсів праворуч величі на вишині» (Євр 1,3).

Упереджені історики згадують про темне Середньовіччя. А власне в теперішній час, у третьому тисячолітті, у період кривавих війн, громадських міжусобиць можна і потрібно говорити про темну новітню історію. Людство не тільки в науці, техніці, мистецтві розвивається, а й у злочинності. Жорстокі нащадки Каїна і зараз проливають дорогоцінну людську кров. Тьма, в якій ми живемо, не фізична, а духовна і моральна. Актуальною є і зараз скарга Святого Іоанна Богослова: «Було у світі, і світ ним виник – і світ не впізнав його» (Іоанн 1,10).

В той час, коли я розмірковував про ці речі, Бог замість відповіді показав на ясла, на Дитину, в якій втілилась безмежна любов.

Ісус прийшов на Землю для того, щоб ми збагнули справжню сутність нашого життя, ставши покірним слугою, проголосив усім: «Бог бо так полюбив світ, що Сина свого Єдинородного дав…» (Іоанн 3,16). Він прийшов не для того, щоб показати свою Велич. Він прийшов не для того, щоб ангели оспівували Його славу. Він прийшов не тому, що Його приваблювали людський розум, доброта і наука... Прийшов просто тому, щоб своїм прикладом показати, якою може зрости людина, якщо прикрашає не тільки святкову ялинку яскравим світлом, а й ялинку свого життя прикрасить світлом любові.

Я усвідомив, що від Ісуса не потрібно просити, щоб Він своєю Божою силою змінив наші умови і тягар життя. Це потрібно робити нам. Не потрібно просити, щоб Він змінив нашого чоловіка, дружину або колегу, а нам треба змінюватись. Не будьмо святковими, різдвяними християнами. Не будьмо зовнішнім глянцем, статистичними даними у належності до Церкви. Ісус каже: Будьте сіллю, будьте закваскою, будьте світлом світу! Це наше покликання. Ми повинні носити в собі світло любові, тому що це єдине світло, яке переможе тьму. Найголовнішою ціллю Бога є не те, щоб зробити з нас багатіїв або науковців, а те, щоб ми стали святими. Якщо ми втечемо, якщо не візьмемось за покладене перед нами завдання, то переможе брехня, правитель ненависті. Він стає безсилим і програє битву там і тоді, де і коли зустрінеться віч-на-віч з людьми, які вірять і борються за перемогу любові. Не можу кращого і правдивішого побажати на це святе Різдво. Від вас залежить також, щоб це побажання стало дійсністю у наступному році. Живіть розумно, в благочестивості, набожності, святості та богобоязні.

Христос рождається! Славіте Його!

Благословення Господнє на Вас!

Владика МІЛАН