2009-01-05ПОДАРУНОК

Копія Чудотворної ікони «Спас Нерукотворний» на Цегольні

4 січня, у Неділю перед Різдвом, Святопреображенську парафію Ужгорода на Цегольні відвідав з пастирським візитом Преосвященний владика Мілан. Після привітання владики дітьми парафії та настоятелем Всечесним отцем Василем Бушком відбулася Архієрейська Свята Літургія. Оскільки цього дня розпочалися на парафії тридневні передріздвяні духовні вправи для парафіян, проповідь виголосив отець-реколектант ієромонах Марко Бляза, ТІ з Польщі. Наприкінці Літургії, яку співслужили з отцем-настоятелем Василем Бушком та ієромонахом Марком Блязою парафіяльний сотрудник парафії протоієрей Маріан Медвідь та довголітній настоятель парафії ставрофорний протоієрей Юрій Федака, владика освятив копію чудотворної ікони «Спас Нерукотворний», яку подарував для парафії, а ще ікону Преображення, яку йому подарували парафіяни, та ікону Єрусалимської Богородиці для доньки одного благодійника парафії.
Оригінал ікони «Спас нерукотворний», копію якої владика подарував для Цегольнянської парафії, знаходиться у храмі Преображення Господнього у Новому Сончі в Південній Польщі. Її зроблено в Італії у другій половині ХІV століття згідно з іконою Спаса Нерукотворного, яка по сьогодні знаходиться у каплиці колишньої резиденції Святішого Отця в Римі на Латерані у так званій «Sancta Sanctorum», що означає у Святій Святих у приміщені будинку Святих Сходів (Scala Santa) навпроти базиліки Святого Йоанна на Латерані у Римі. Ікона в Новому Сончі прославлена через 18 офіційно схвалених чудес, які вірні отримували між 1611 та 1763 роками.
У 2004 році єпископ-помічник Тарнівської дієцезії Станіслав Будзік, до складу якої належать і парафії міста Новий Сонч, подарував для Мукачівської єпархії її Апостольському адміністратору владиці Мілану копію цієї ікони. А владика Мілан, як вже було сказано, під час пасторального візиту 4 січня подарував її для Святопреображенської парафії на Цегольні.
Ікона пов’язана з легендою про царя Абгара, згідно з якою цар Едесси (сьогодні місто Урфа в Туреччині) Абгар V Уккама хворів, а коли він дізнався про існування Ісуса із Назарету, що творив чудеса, послав до нього посланця, щоб запросив Ісуса до Едесси. Ісус не прийшов, але надіслав Абгару листа та зображення свого обличчя, відбитого на полотні. За переказом це нерукотворне зображення Спасителя вилікувало царя Абгара.
Після обіду, в часі якого відбулася зустріч з парафіяльною радою, о 16.00 в каплиці відбулася вечірня, яку очолив владика.
До слова, ця парафіяльна спільнота (яка є історично найстаршою в місті, і першою відродилася в Ужгороді ще у Великий четвер 1989 року) проводила Богослужіння під відкритим небом біля свого історичного храму, побудованого у 1802 році, аж до 19 серпня 2008, коли було освячено каплицю у напередодні повернутій частині колишнього парафіяльного будинку. Після цього розпочалося будівництво нового Преображенського храму і до Різдвяних свят було закінчено фундамент.