2009-05-29ОСВЯЧЕННЯ

Собор у Хусті отримав нове життя

На празник Вознесіння Господнього владика Мілан освятив відремонтований Вознесенський собор у м. Хуст. Храм наново поштукатурений та розписаний. Також було освячено новий престол з балдахіном.

Після цього було поставлено у піддиякони двох студентів УжБА Кудрича Віталія та Кормоша Івана. Під час Архієрейської Служби Божої було висвячено в єреї диякона Олександра Кедика, випускника УжБА.

Після Літургії владика Мілан на знак подяки вділив Архієрейські грамоти особам, котрі найбільше доклалися до ремонту собору. З нагоди 20-річчя виходу з підпілля Мукачівської греко-католицької єпархії міський голова Хуста п. Михайло Джанда отримав орден Андрія Бачинського ІІІ ступеня.

Фотографії з події

 
Історична довідка:

У 1751 році в Хусті була греко-католицька церква "дерев’яна, с красною вежою, шинглами покрита. Всіми образами красними украшена, благословенна от Еппа Дософея Волховійського. Книги церковні є всі. Посвященна Вознесінню Г. Н. І. Христа. Звони два не знати от кого поблагословенні, дакотрі кажут, что от Еппа Чумальовського. Доходки ниякі. Кладбище плотом огороженно". За переказом, муровану церкву почали будувати в 1747 році.

У документах 1801 року згадують велику церкву, збудовану в 1789 році (в шематизмі 1915 року вказано 1799 рік) з каменю накладом Його Величності, турня була дерев’яна на мурованому фундаменті. Новий іконостас вирізав Франціск Тек, який робив іконосотас і для ужгородської катедральної церкви.

Очевидно, дві муровані вежі були споруджені в 1855 році. Величний храм збудовано на кошти міщан. Найбільший внесок зробили родини Куртяків, Штефуців, Панців, куратор Михайло Гінцяк.

Для оздоблення стін церкви зібрали від населення тисячі яєць, а стіни було декоровано жовто-блакитними смугами. Jбраз святого Василія Великого намальовано в 1895 році на пожертви Федора Кутока та його дружини. Тjго ж року намальовано обраp святого Григорія Богослова коштом Йосипа Ороса та його дружини.

Біля церкви був будинок священика та менший будинок для помічників священика капланів.

12 лютого 1949 року храм було відібрано у греко-католицької громади, а 12 лютого 1990 року повернуто.

За матеріалами з енциклопедії Михайла Сирохмана «Церкви України. Закарпаття». – Львів: Видавництво «Мс», 2000.