2009-10-05ОСВЯЧЕННЯ

Новий Успенський храм у Крайній Мартинці

4 жовтня владика Мілан їздив у один із мальовничих куточків Закарпаття, а саме на Іршавщину, у с. Крайня Мартинка, щоб освятити новозбудовану церкву. 

На подвір’ї церкви, де зібралася велика кількість людей з різних сіл, владику Мілана зустрів настоятель парафії отець Василь Лутак разом із дітьми с. Крайня Мартинка, які красивими віршами привітали нашого архієрея.

Великою радістю для всіх прихожан цього храму було його освячення. Будівництво храму тривало два роки, два роки нелегких робіт і зусиль кожного, хто приклався до цієї благородної справи. Храм був посвячений у честь Успіня Пресвятої Богородиці. Це уже 96 церква, яку посвятив владика Мілан, за час свого служіння на Закарпатті.

Під час Літургії було уділено ієрейські свячення Василю Лехману з с. Нижній Студений Міжгірського деканату та дияконські — Юрію Костаку з с. Боржавське Виноградівського деканату. 

Фотографії з події

Історична довідка:

Уперше церкву згадано в 1692 році. У документах 1733 року в селі згадують дерев’яну церкву св. Миколи з трьома дзвонам, вкриту соломою.

Крайня Мартинка і сусідні села Смологовиця і Підгірне розташовані досить далеко в горах. Можливо, тому тут збереглися традиційні верховинські дерев’яні дзвіниці, хочцеркви в цих селах вже давно кам’яні.

Стара греко-католицька церква Петра і Павла збудована 1838 року (можливо, це початок будівництва, бо є й інша дата - 1872 рік). Вона була відремонтована у 1902 році. Новий іконостас встановлено в 1908 році за гроші, зароблені земляками в Америці. Турня була довго вкрита шинглами.

Написи на дзвонах свідчать, що великий дзвін відлив Ф. Егрі в 1921 році (можливо, тоді збудували дзвіницю), а малий - давній, з 1770-х років. Біля церкви стоїть литий металевий хрест з 1888 року. 

За матеріалами з енциклопедії Михайла Сирохмана «Церкви України. Закарпаття». – Львів: Видавництво «Мс», 2000.