2009-12-14ПАМ’ЯТАЄМО

40 років підпілля і репресій

Вечір пам'яті, присвячений 60-річчю насильницької ліквідації Мукачівської греко-католицької єпархії на Закарпатті та 20-річчю виходу її з підпілля, відбувся 13 грудня в Ужгороді. У заході взяли участь священики, науковці, очевидці репресій і діяльності Церкви в підпіллі. Вечір було організовано Ужгородським національним університетом, Мукачівською греко-католицькою єпархією та Закарпатським об’єднанням Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка.

Програма заходу була насиченою. Насамперед, потрібно сказати про цілу низку доповідей. Доктор історичних наук, професор, ректор УжНУ Микола Вегеш виголосив загальну доповідь «Пам’яті 60-річчя насильницької заборони МГКЄ, репресія духовенства та вірників». Про діяльність єпархії у підпіллі доповідав Голова ЗО ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка Володимир Піпаш.

Далі до слова були запрошені священики. Декан Іршавського деканату отець Іван Костак розповів про підпільну діяльність владики Івана Маргітича, а отець Йосип Штилиха – про владику Олександра Хіру, котрим він був висвячений 53 роки тому на священика. Отець Михайло Михайлець згадував зі сцени про о. А.Волошина, а п. Володимир Матейко – про свого репресованого батька о. Івана Матейка, пароха с. Новоселиця.
Говорили також про часи легалізації Греко-католицької Церкви (декан Великоберезнянського деканату о. Василь Данилаш) та правову оцінку протизаконного акту насильницької ліквідації Греко-католицької Церкви на Україні (декан Середнянського деканату, судовий вікарій МГКЄ отець Іван Ісайович). Про сьогоднішній стан Мукачівської греко-католицької єпархії доповідав архімандрит Петро Береш, канцлер єпархії.

Урочистий захід своїм співом супроводжували два хори греко-католицького кафедрального собору – хор ім. Блаженного священномученика Теодора Ромжі та хор ім. о. Августина Волошина.

Відтак вірники із 129 свічками, котрі були запалені за кількістю репересованих духовних осіб, здійснили скорботний хід до пам’ятника о. А.Волошина. Тут відбулося покладання вінків, квітів і свічок. Супроводжувалася хода дзвоном дзвонів на кафедральному соборі. Після цього хода продовжилася до меморіальної дошки репресованому греко-католицькому духовенству біля собору, де було проведено панахиду.

Вл. інф.