2007-10-29

Проповідь Преосвященного владики Джона Кудрика, єпископа Пармського (США),

виголошена під час Архієрейської Служби Божої в новозбудованому храмі Перенесення мощей блаженного священномученика Теодора в духовній академії Ужгорода

 

Слава Ісус Христу!

Є загальновживаним у Сполучених Штатах вітатися зі словами: „Що нового?” У Книзі ж Еклесіяст сказав: „Нема нічого нового під сонцем” (Еклес. 1.9). Він мав рацію. Але він мав рацію для того часу. Та згодом Боже Слово сталося тілом і все стало новим, так як Христос каже у книзі Одкровення: „От нове творю все” (Од. 21.5).

Христове Воплочення змушує Біблію ввійти в Новий Завіт з Богом. Ісус вчив, що Перший Союз не був скасований, але удосконалений (Див. Мт.5.18). Дякуючи Його спасительним діям, нові взаємини між Богом і людьми були засновані, а через силу Святого Духа ці взаємини ніколи не закінчаться.

Святий Дух сходить на хліб і вино, і вони стають Тілом і Кров’ю Христовою; Святий дух сходить на чоловіка, і він стає посвяченим служителем; Святий Дух сходить на грішника, і він або вона починають нові відносини з Богом. Світ каже нам: „Все, що нове, стане старим”. А Святе Письмо каже нам: „Все, що з’єднане з Новим Чоловіком Ісусом Христом, залишиться новим, та й що є старим, може стати новим!”

Багато людей вірять, що вони виросли понад християнство. Деякі стверджують, що християнство було для попередніх поколінь, але не для сьогодення. Вони стверджують, що ми знаходимося у післяхристиянському світі. Вони хочуть, щоб ми повірили, що Новий Завіт закінчився. Оскільки у Новому ми замінили практики Першого, тому також „післяхристиянський світ” повинен залишити християнство. Для них ми є поза Новим Завітом, нічого вже не є новим:

– Що нового?
– Христос воскрес із мертвих... і тим, що в гробах, Він життя дарував!

– То не є нове. Вже 2000 років минуло.
– Але це є нове, як у притчі про блудного сина: „Я був мертвий, і ожив” (Див. Лк. 15.11).

– Що нового?
– Єпископ Ромжа помер за свою віру!
– То не є нове! То вже сталося 60 років тому!
– О ні, це є нове, тому що я і багато інших, натхненні його свідоцтвом, знову присвятили свої життя Христу...

– Що нового?
– Святіший отець Іван Павло закликав на до Нової Євангелізації. Ми повинні говорити до світу у словах зрозумілих їм, а також через сучасні медіа. Ми повинні відповісти на сьогоденні атаки на християнські цінності та вчити правду про нові наукові досягнення, що лякають людство.

– Що нового?
– Русинські Церкви є нові. Твердо вкорінені у Святій Традиції, ми є екіпіровані Святими Тайнами та православною вірою. Протягом довгих років, а також сьогодні ми знаходимося на перехрестях багатьох культур, підвладні різним правлінням. Ми відокремлені через відстань та різні церковні юрисдикції. Та ми стоїмо, готові зустріти вимоги модерної глобальної свідомості.

Єпископ Ромжа пожертвував все для Бога, коли Він покликав його у 1947 році. Ми повинні бути готовими дати свої життя на сповнення Божого плану на 2007 рік. Кожний член цієї Церкви взмозі так зробити, і разом ми будемо тим маяком, який повідомляє, що це Христос – Єдиний, Хто дає Життя, а отже, робить все новим.