2010-09-26СВЯТО

Про празник Воздвиження Чесного Хреста

Возносіть Господа Бога нашого і поклоняйтеся підніжжю ніг Його, бо святе воно
(прокімен на Літургії,Пс. 98,5)

Почитання Хреста Господнього та знак Хреста, що робимо на собі, є одними з найстаріших звичаїв християн. Східна Церква так ревно вшановує хрест, що присвятила на його честь кілька празників у році, найбільший з них – Всесвітнє Воздвиження Чесного і Життєдайного Хреста.

Історія празника Воздвиження бере свій початок з Єрусалиму, зокрема з того давнього часу, коли св. Константин Великий збудував на Голгофі храм на честь Воскресіння Господнього. Посвячення цього храму відбулося дуже урочисто в присутності Єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного ж дня було врочисте воздвиження віднайденого св. Хресного Дерева, де народ з великою радістю взивав «Господи помилуй». Від того часу Східна Церква  святкує Воздвиження Чесного Хреста.

Це свято має день передпразденства та сім днів попразденства, його святкування відноситься до дванадцяти великих празників, які маємо в церковному році. Також, окрім празника Воздвиження, наша Церква віддає пошану св. Хрестові ще в неділю Хрестопоклонну. Цього дня є також винесення та поклоніння св. Хрестові на утрені, але без обряду воздвиження – піднесення, яке є тільки на празник Воздвиження.

Празник Воздвиження нагадує нам розп'яття, смерть Господа та прирівнюється до Великодної П'ятниці. Тому християни в цей день тримають строгий піст і з особливою повагою почитають хрест, прикрашають його квітами, виставляють на середину храмів, щоб можна було наблизитися, поцілувати, глянути на розп'яття та замислитися, як наш Спаситель Ісус Христос страждав і помер за наші гріхи.