2010-10-20ЮВІЛЕЙ

230-й День народження собору

15 жовтня 2010 року, з нагоди 230-ліття від дня освячення Ужгородського греко-католицького кафедрального собору Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього та перенесення єпископського осідку з міста Мукачева до Ужгороду, відбулися урочистості в головному храмі нашої єпархії.

Архієрейську Святу Літургію очолив владика Мілан, якому співслужили Преосвященний владика Філіп (Кочіш), єпископ Гайдудорозької єпархії та апостольський адміністратор Мішколцького екзархату (Угорщина), Преосвященний владика Венедикт (Алексійчук), єпископ-помічник Львівської архієпархії, Преосвященний владика Євген (Кочіш), емеритний єпископ-помічник Празького екзархату (Чехія). Під час Літургії владика Мілан нагородив правом носити Золотий хрест із прикрасами протоієрея Михайла Хвасту та надав йому право вживати титул „ставрофорний протоієрей”. Після Літургії нагороджено орденом 3-го ступеня владики Андрея Бачинського отця Джона Зеяка з Пассаїцької єпархії (США). На святкування ювілею Ужгородського кафедрального собору приїхало багато духовенства нашої єпархії, на Службі Божій були присутніми представники місцевої влади і вірники з багатьох куточків Закарпаття.

Напередодні Архієрейської Святої Літургії в єпископській резиденції відбулася прес-конференція владики Мілана для журналістів місцевих ЗМІ. Мас-медійці першими мали змогу побачити вже відреставровану єпископську каплицю, розпис якої у 1927 році зробив класик закарпатської школи живопису Йосип Бокшай. На святкове відзначення 230-річчя від дня освячення Ужгородського кафедрального собору приїхали також проректор Львівської Академії мистецтв, відомий мистецтвознавець Ігор Голод, викладач кафедри реставрації ЛНАМ Ігор Островський та викладач цієї ж кафедри Лариса Разінкова, яка керувала реставраційними роботами в єпископській каплиці.

За тоталітарної системи єпископську капличку перетворили на книгосховище. По унікальних розписах у ті часи примудрилися провести пожежну сигналізацію та кріплення для освітлення. Через якийсь час прорвало трубу з гарячим опаленням, внаслідок чого частину розписів було змито, а ті, що частково уціліли, почали осипатися. Після передання каплиці Мукачівській греко-католицькій єпархії постало питання про її реставрацію. Владика Мілан звернувся за допомогою до Львівської національної академії мистецтв, де діє кафедра реставрації. Завдяки старанням митців під керівництвом Лариси Разінкової за рік каплицю було відреставровано. За словами пані Лариси, самі реставратори були шоковані тієї неперевершеною красою розписів, яка відкрилася їхнім очам, коли вже роботи йшли до завершення. За словами відомого закарпатського мистецтвознавця Михайла Приймича, на Закарпатті майже не збереглися розписи церков Йосипа Бокшая. Виняток становить хіба Ужгородський кафедральний собор та єпископська каплиця. Остання є першою спробою своїх сил нашого відомого художника у монументальному живописі. Тому має велике мистецьке значення.

Отак, поєднуючи духовний і матеріальний ренесанси, ювілейні торжества собору завершилися. А попереду нас чекає подальше відновлення „серця єпархії” — реставрація самого храму і, звичайно, пребагато роботи як духовної, так і видимої. Є надія на те, що саме отак, як постали відновленими від багаторічного шару бруду, кіптяви унікальні розписи Бокшая, у цьому храмі щодня потроху будуть очищатися від бруду гріха і людські серця...

Мирослава Мацо
Фотографії з події