2010-10-19НОВОБУДОВА

Нову дерев’яну церкву Христа Царя освячено в Лугах

У неділю, 17 жовтня, у парафії села Луги Рахівського деканату відбулося освячення новозбудованої дерев’яної церкви Христа Царя. Після цього розпочалася Архієрейська Служба Божа, на якій з владикою Міланом співслужив владика Славомір Мікловш, емеритний єпископ Крижевацький (Хорватія) та велика кількість священиків. На Святій Літургії був висвячений в диякони Ігор Воронцов родом із смт Дубове, який закінчив теологічне навчання у Загребі.

Громада до цього часу довгий час молилася у пристосованому приміщенні, оскільки впровадити почергове моління з православними вірниками у старій греко-католицькій церкві не вдалося. 9 квітня 2006 року відбулося освячення наріжного каменю нової церкви Христа Царя.

Фотографії з події

Історична довідка

У 1795 році за пароха Івана Калинського, що приходив у Луги один раз на місяць із Рахова, будівничий Григорій Козурак збудував дерев’яну церкву Вознесіння Господнього.
Наступну дерев’яну церкву Трьох Святих спорудили неподалік від попередньої впродовж 1855 року і освятили 11 лютого 1856 року.

Після прикрашення церкву знову посвятили 16 лютого 1857 року. Це була видовжена базиліка середньогуцульського стилю без опасання, з відкритим ґанком, вежу вкривав чотирисхилий шатровий дах.

Священником тоді був Іван Брана, який прожив 92 роки (помер 12 квітня 1901 року), з яких священикував 67 років. Церкву було знято з реєстрації 9 січня 1953 року і розібрано у 1958 році як аварійну за ініціативою тодішнього голови сільради.

Муровану з цегли базилічну церкву почали будувати біля дерев’яної в 1936 році за священика Івана Еґреші, в 1938 посвятили, а закінчили будівництво в 1946 році за священика Івана Пушкаша (можливо, основні будівельні роботи закінчили 1942 року), і 27 жовтня на Неділю Христа Царя єпископ Теодор Ромжа посвятив уже обладнану церкву. Пізніше храмове свято перенесли на Вознесіння Господнє.

Проект храму виконав архітектор Емиліян Еґреші, майстерно розробивши всі фасади, головним майстром був угорець Балог, а основними помічниками – місцеві майстри Бочкори, Гриники, Веклюк.

Іван Пушкаш, що служив у селі з 18 лютого 1944 року до 27 лютого 1949 року, був останнім греко-католицьким священиком.

За матеріалами з енциклопедії Михайла Сирохмана «Церкви України. Закарпаття». – Львів: Видавництво «Мс», 2000.