2010-11-16ДОВГООЧІКУВАНЕ

Через підпілля і поневіряння – до нового храму

14 листопада відбулася довгоочікувана подія у греко-католицькій громаді села Родниківка Свалявського району – освячення чудової церкви Пресвятого Серця Ісусового та собору Архістратига Михаїла, яке здійснив Преосвященний владика Мілан разом з 14-ма священиками.

Після заборони Греко-Католицької Церкви на Закарпатті у селі Родниківка громада не розпалася. Вірників підпільно обслуговував спочатку о. Іван Сокол, а після 1966 року став. прот. Йосип Штилиха, сотрудник кафедрального собору. Час від часу громаду навідував і владика Іоанн Семедій. На таємні Богослужіння вірники збиралися переважно в хаті покійного дяка Івана Когута.

Після легалізації Греко-Католицької Церкви громаду обслуговував став прот. Георгій Хваста. Богослужіння продовжували проводити у пристосованих приміщеннях, адже стара греко-католицька Свято-Михайлівська церква, як і багато наших церков, на жаль, не була повернута православними братами. Спроби впровадити почергове моління у храмі виявилися теж безуспішними.

У 2005 році зусиллями владики Мілана та став. прот. Василя Бабинця було придбано будинок під фару, а також будівлю разом із відповідною земельною ділянкою для побудови нового храму. Цього ж року розпочалися роботи зі спорудження церкви. У день празника Пресвятого Серця Ісусового відбулося урочисте освяченя наріжного каменю, яке здійснив владика Мілан. Були присутні також багато священиків, зокрема о. Олександр Дуфинець, який тоді обслуговував громаду.

З 2009 року громаду обслуговує о. Микола Кость, котрий до цього часу проводив Богослужіння у парафіальному будинку.

І ось нарешті 14 листопада 2010 року настав час, коли громада може перейти до нової церкви. На цю величаву подію освячення храму Пресвятого Серця Ісусового та собору Архістратига Михаїла також зібралося багато люду із навколишніх сіл, яких навіть не вмістив новий храм. Зібралися не тільки поглянути на нову церкву, а насамперед, щоб разом подякувати і прославляти Господа Бога.

Знаковим виявилося й те, що в освяченні та Архієрейській Службі Божій брав участь став. прот. Йосип Штилиха, котрий довгі роки підпільно служив вірникам цієї громади. Отець Йосип подарував для нової церкви чашу, дискос, ложку і малу кадильницю, з якими він таємно правив Богослужіння по хатах у Родниківці.

Дивлячись на сльози радості стареньких людей, які нарешті дочекалися цієї події, спадала на думку давня церковна пісня, котру знало багато людей: „Ісусе Солодкий, спасителю міра, вже ся утвердила Твоя свята віра…”

Фотографії з події

Історична довідка

Священик Василь Укол служив у Родниківці ще в 1649 році.

Греко-католицький храм св. арх. Михаїла датується, можливо, 1742 роком. Муровану церкву ХVІІІ століття відразу можна впізнати з пропорцій. Нава такої церкви, як правило, нижча за наву пізніших церков, вежа стрункіша. Барокове завершення більш розроблене по ярусах. Вікна та двері, а також художні деталі відрізняються вишуканістю форми.

Теодор Легоцький датував цю церкву 1852 роком.

За матеріалами з енциклопедії Михайла Сирохмана «Церкви України. Закарпаття». – Львів: Видавництво «Мс», 2000.