2011-02-21ВІДНОВЛЕННЯ

Відбулося освячення нового престолу та єпископської каплиці з відреставрованими розписами Йосипа Бокшая

20 лютого владика Мілан освятив єпископську каплицю, розташовану на другому поверсі резиденції в Ужгороді, та новий престол. Ця подія була довгоочікуваною: починаючи з 2004 року, коли її було повернуто нашій єпархії, велися роботи з її відновлення та реставрація розписів.

Преосвященний владика освятив новий престол, майстерно виготовлений  різьбярем Йосипом Волосянським, а потім відбулася святкова Архієрейська Свята Літургія. Знаковим було те, що Слово Боже під час Служби проголошувалось зі Святого Євангелія, подарованого кафедральному собору ососбисто владикою Андреєм Бачинським2 серпня 1775 року. Воно було видрукуване у Святоуспенській Почаївській Лаврі Чину св. Василія Великого у 1759 році (тобто тоді, коли вона була ще греко-католицькою). В Літургії використовувались трикирій і дикирій (три- і двосвічник — символи Пресвятої Тройці та Божественності й людськості нашого Спасителя), подаровані імператрицею Марією Терезією і які тримав у своїх руках ще владика Андрей. І всіх присутніх вірників владика Мілан благословляв хрестом єпископа Андрея...

Після Святої Літургії владика Мілан нагородив Архієрейськими подячними грамотами людей,  які в різний спосіб брали активну участь у відновленні каплиці: Анатолія Головнича, Володимира Чубірка, Андрія Андрієва, Федора Соханича, Володимира Химинця, Ларису Різницьку та Михайла Приймича, а подячними листами – митців Йосипа Волосянського та Павла Ковача.

Також владика вручив ордени Андрея Бачинського ІІ ступеня Марії Бадиді, Василю Ковачу та орден ІІІ ступеня Володимиру Гісему, – меценатам, котрі своїми пожертвами долучилися до відновлення каплиці. За фінансову допомогу в реконструкції резиденції орден владики Бачинського ІІІ ступеня отримав і жертводавець Андрій Удовиченко.

Архієрей подякував усім, хто займався реставрацією, працював над оновленням інтер’єру, всім, котрі прийшли на цю Службу Божу, зокрема кафедральному хору імені Блаженного Теодора, який супроводжував Літургію своїм співом.

Віднині каплиця носитиме ім’я святого апостола Петра і стане духовним осердям резиденції. До речі, весь осідок Мукачівських єпископів перебуває нині у стані активної віднови, бо приміщення, повернуті єпархії, потребують серйозного ремонту.

Фотографії з події

Історична довідка

У 1780 р. єпископ Андрей Бачинський переніс осідок єпископів Мукачівської греко-католицької єпархії з Мукачева до Ужгороду в новозбудовану резиденцію та кафедральний собор. Для відправ щоденної молитви та Служби Божої він створив при єпископській палаті каплицю, в якій члени Капітули єпархії на чолі з єпископом вже у 1777 р. вперше відправили Літургію на свято Успення Пресвятої Богородиці. На Її честь каплиця і була освячена.

У 1846 р. була побудована нова єпископська каплиця Успення Пресвятої Богородиці за правління єпископа Василія Поповича. Тут було встановлено новий престол, жертовники і нові образи, які намалював художник Георгій Рейвес. Прикрасою престола став напрестольний образ Успення Пресвятої Богородиці, знизу — образ Тайної Вечері. На жертовниках встановлені образи Розп’яття та Воскресіння Христового. У каплиці були також образи св. Миколая, св. Йоана Предтечі, св. первомученика диякона Стефана, св. великомучениці Варвари та ікона Благовіщення. Тут же були і два образи часів єпископа Андрея Бачинського — Спас і Богородиця.

Знову оновив єпископську каплицю єпископ Юлій Фірцак. На престолі встановили новий ковчег для зберігання мощей святих.

У 1927 році з нагоди 150-літнього ювілею заснування Ужгородського Хрестовоздвиженського кафедрального храму єпископ Петро Гебей оновив єпископську каплицю. Нові розписи каплиці виконав художник єпархії Йосиф Бокшай.

Останнє оновлення каплиці до ліквідації Мукачівської греко-католицької єпархії відбулося, коли єпископом був Олександр Стойка. У 40-х роках 20 ст. різьбяр Іван Павлишинець виготовив новий престол та атрибутику за ескізами Йосифа Бокшая. Кивот зображував дванадцять апостолів, над якими — скляний ковчег. Дарохранительниця мала вигляд срібного голуба, увінчаного золотою коронкою, в якій знаходилася Найсвятіша Євхаристія. „Вічне світло” знаходилося в золотій бароковій люстрі. Стіни і стеля каплиці були заново прикрашені розписами Йосифа Бокшая.

У липні 1947 р. вийшов документ про відібрання резиденції та кафедрального собору у греко-католиків, який було впроваджено 16 лютого 1949 року. Резиденцію Мукачівських греко-католицьких єпископів разом із каплицею тоталітарна радянська система передала у власність Ужгородського державного університету під бібліотеку у 1950 році. Каплиця була перетворена на книгосховище і з часом зазнала значного пошкодження.

24 вересня 2004 р. влада повернула Мукачівській греко-католицькій єпархії єпископську каплицю, яку відреставрували науковці та спеціалісти Львівської національної академії мистецтв. 20 лютого 2011 р. освятив її Преосвященний владика Мілан.

 

Архівні матеріали про єпископську каплицю з "Місійного вісника" за 1943 рік