2007-11-20ПОДІЇ, НОВИНИ, ВІЗИТ, ПЕРСОНА

Греко-католики села Онок Виноградівського деканату збудували новий храм

У селі Онок Виноградівського деканату 18 листопада було освячено нову церкву святого Архістратига Михаїла. Під час Архієрейської Служби Божої владика Мілан уділив дияконські свячення піддиякону Василю Реміцькому, студентові 7 курсу УжДА.
Наріжний камінь нової церкви було закладено і освячено 1998 року. Будувати довелося новий храм, бо старий православна громада так і не повернула греко-католикам. Тому люди довгий час молилися у приміщенні фари. Окрім зусиль місцевих вірників, при зведенні нового храму допомогли покійний о. Юлій Кубиній, котрий після війни емігрував закордон, закінчив навчання у Римі і працював у Пітсбурзькій митрополії (США), а також владика Андрій Патакі, єпископ Пасаік (США), батьки котрого є вихідцями із села Онок.

Історична довідка

Стара греко-католицька мурована базилічна церква була збудована 1877 року. Ініціював будівництво Ілля Тупиця, який став її першим куратором (його мальоване зображення збереглося на східній стіні нави). Землю дав В. Данко. Фундамент і стіни церкви вимурували з каменю, який привозили з Сільця, вежу – з великої цегли, виготовленої вручну в Іршаві.
1920 року шинглове покриття дахів замінено бляшаним. Плафон церкви розписали місцеві художники, а стіни, як розповідають у селі, – майстри з Італії. Іконостас за зразком маріяповчанського вирізьбив місцевий різьбяр Фірцак. (На жаль, у 1997 році у храмі сталася пожежа, яка знищила іконостас, старі книги та інші цінності.) 1936 року будівельник Іван Гербер спорудив хори.
Люди пам’ятають священика Андрія Глебу, за якого в 1960-х роках провели реставрацію всередині церкви, а в 1970-х – зовнішній ремонт. Звісно, що від часу ліквідації Греко-Католицької Церкви, храм у селі Онок віддали православній громаді. Та о. Андрій Глеба був одним із тих семи священиків, котрі у 1956 році через владику Чернецького повернувся до своєї віри, зовні залишаючись служити як православний.

За матеріалами з енциклопедії Михайла Сирохмана «Церкви України. Закарпаття». – Львів: Видавництво «Мс», 2000