Папа: потрібна співпраця між духовенством і сім’ями, відповідаючи на знаки часу

Звертаючись до учасників вебінару, присвяченого роздумам над Апостольським напоумленням «Amoris Laetitia», з нагоди п’ятої річниці його публікації, Святіший Отець вказав на необхідність залучати до сімейного душпастирства самі ж подружжя та допомагати сім’ям долати конкретні життєві виклики.

Папа Франциск звернувся за посередництвом відеопослання до учасників онлайн-форуму на тему «Amoris Laetitia: на якому етапі втілення перебуваємо? Стратегії для душпастирського застосування Апостольського напоумлення Папи Франциска». Цей захід, організований Дикастерією у справах мирян, сім’ї та захисту життя, проходить від 9 до 12 червня 2021 року.

Процес розпізнавання

Пояснюючи назву форуму, Святіший Отець зазначив, що запитання «Amoris Laetitia: на якому етапі втілення перебуваємо?» має на меті спонукати «до плідного церковного розпізнавання щодо стилю та мети сімейного душпастирства в перспективі нової євангелізації». «Апостольське напоумлення Amoris Laetitia, – підкреслив він, – це плід глибоких синодальних роздумів про подружжя та сім’ю, і як такий вимагає терпеливої праці для втілення та місіонерського навернення».

Сім’ї – суб’єкти душпастирства

Вселенський Архиєрей підкреслив, що серед труднощів, викликаних пандемією, «сім’я як ніколи раніше є знаком часу, і Церква покликана, насамперед, до активного слухання сімей, залучаючи їх, одночасно, як суб’єктів душпастирської опіки». Він вказав на необхідність відкинути будь-яке звіщення, що є чисто теоретичним та відокремленим від реальних проблем людей, а також ідею про те, що євангелізація призначена лише для пастирської еліти. «Кожна охрищена людина, – наголосив він, – є активним суб’єктом євангелізації. Щоб нести Божу любов сім’ям та молодим людям, які будуватимуть сім’ї завтрашнього дня, нам потрібна допомога самих сімей, їхній конкретний досвід життя та сопричастя. Потрібно, щоб подружжя, разом з душпастирями, прямували поруч з іншими сім’ями, допомагали тим, хто слабший, щоб звіщали про те, що навіть у труднощах Христос уприсутнюється у Таїнстві подружжя, щоб дарувати ніжність, терпеливість та надію всім, у кожній життєвій ситуації. Як же важливо для молодих людей на власні очі бачити любов Христа живого і присутнього в любові подружжя, яке своїм конкретним життям засвідчує, що любов назавжди можлива!».

Співпраця між рукоположеними служителями і подружжями

Наступник святого Петра пригадав, що сім’я – це домашня Церква, «місце, в якому діє таїнственна присутність Христа між подружжям та між батьками і дітьми». В цьому контексті він закликав як самі подружжя, так і рукоположених служителів, особливо єпископів, до плідної співпраці у піклуванні про домашні Церкви. Душпастирі, за його словами, повинні запрошувати подружні пари до співпраці, давати їм простір, бо «як Таїнство священства, так і Таїнство подружжя є необхідними для побудови Церкви».

Ділитися даром, отриманим в Таїнстві

Святіший Отець заохотив учасників форуму знову взяти до рук Amoris Laetitia, «щоб визначити, які із зазначених в ній душпастирських пріоритетів найбільше відповідають конкретним потребам кожної місцевої Церкви, і втілювати їх з креативністю та місіонерським ентузіазмом». Особливі зусилля, за його словами, потрібно вкладати у формування мирян, зокрема, подружь та сімей, щоб вони краще усвідомлювали місію, що випливає з подружнього та сімейного життя.

“Багато сімей, – наголосив Папа, – не усвідомлюють великого дару, який отримали в Таїнстві, що є дієвим знаком присутності Христа, Який супроводжує кожну мить їхнього життя. Коли сім’я повністю відкриває для себе цей дар, вона відчуває бажання поділитися ним з іншими сім’ями, бо радість від зустрічі з Господом, зазвичай, поширюється і породжує інше сопричастя, вона є місіонерською за своєю природою.”

Допомагати сім’ям у їхніх проблемах 

Папа Франциск підкреслив, що шлях, розпочатий Асамблеями Синоду Єпископів на тему сім’ї, допоміг Церкві відповісти на багато конкретних викликів, з якими стикаються сім’ї: ідеологічний тиск, що стоїть на перешкоді вихованню, проблеми стосунків, матеріальна та духовна бідність і самотність. Деякі з цих проблем, за його словами, і надалі залишаються невирішеними і потребують оновленого душпастирського пориву в деяких конкретних сферах: як, наприклад, приготування до шлюбу, супровід молодих подружніх пар, виховання, уважність до людей похилого віку, близькість до зранених сімей або тих, які, уклавши новий союз, прагнуть повною мірою переживати християнський досвід.

На завершення Святіший Отець висловив сподівання, що онлайн-форум «Amoris Laetitia: на якому етапі втілення перебуваємо?» стане слушною нагодою для того, аби поділитися душпастирськими ідеями та досвідом, «а також створити мережу, яка у взаємному доповненні покликань і станів життя, в дусі співпраці та церковного спілкування зможе найефективніше сповіщати Євангеліє сім’ї, відповідаючи знакам часу».

За даними VaticanNews