Перейти до вмісту

“Перебувати в Любові” – транскрипція відео-повідомлення о. Марка Івана Рупніка

В цій статті ви можете прочитати перекладену з італійської транскрипцію відеоповідомлення отця Марка Івана Рупніка. Отець Марко своїми роздумами допомагає нам дивитися духовно на ситуацію сьогодення. Він є директором «Центру Алетті» (Centro Aletti) – спільноти, яка творить духовне мистецто християн уже в багатьох країнах світу. В цьому випуску перекладено повідомлення отця Марка від 23 березня 2020 року під назвою «Перебувати в Любові».

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Сьогодні знову хотів би поділитися з вами короткими роздумами. Позаяк, у ці дні не є можливим брати активну участь у Літургії Церкви, багато хто з вас слідкує за богослужіннями через Facebook, YouTube, телебачення. Без сумніву, це в жодний спосіб не може замінити реальну участь в літургійному житті Церкви, та все ж такі методи є добрими для духовного життя, бо допомагають нам молитися і почуватися частиною великої церковної єдності, яка є Тілом Христовим. 

Сама Літургія має настільки глибокий сенс, який ми покликані постійно відкривати, що час, коли ми змушені перебувати вдома, може допомогти нам поглибити розуміння «літургійного виміру» віруючої людини. Так як наша Церква під час Другого Ватиканського Собору вирішила відновитися, починаючи власне з «літургійного виміру» нашого еклезіального існування, яке є насправді основою нашого життя, – було б корисно в наших роздумах відкрити для себе духовні аспекти Літургії.

Головним чином, Літургія – це відкуплення, реалізоване Христом, діюче по сьогоднішній день, яке продовжує звершуватись через Церкву. Тому Літургія є дією Святого Духа, який через нашу свобідну відповідь реально преображає нас. Літургійна дія змінює нас, змінює спосіб нашого існування, визволяє нас від життя зараженого гріхом, в якому людина сконцентрована лише на собі, сприймає себе центром усього і дивиться на світ через призму власних потреб, необхідностей та зранень. Літургія, натомість, звершує в нас нове життя, згідно із задумом Божим: де дар життя, який отримуємо, збудований на любові, тому реалізовується як прийняття ближнього; як повне єднання живих частинок в один організм, які повністю залежать одна від одної; де доля іншого є моєю, а моя, в свою чергу, небайдужа для ближнього. Це справжнє сопричастя чоловіків та жінок в Тілі Христовому. У такий спосіб Літургія є реальною подією, яка звершує в нас настільки радикальні зміни, що залишають глибокий слід на способі сприйняття самого себе, на способі мого життя, а відповідно залишають слід на моїй ідентичності.

Знаємо, що Церква творить Літургію, але треба також пам’ятати, що Літургія творить Церкву, творить «літургійну людину». Хто така «літургійна людина»? Літургійне існування, перш за все, не має нічого спільного з простою участю в культурних, релігійних або культових маніфестаціях, де присутні є тільки глядачами культу. Єдиний ефект такого культу є індивідуальне рішення учасника «бути в згоді з Богом», і, в такий спосіб, покращити деякі аспекти свого кожнодневного життя. Насправді Літургія є прийняттям Божої дії в наше життя, до такої міри, щоб ми змогли сказати як ап. Павло у листі до Ефесян «Бо ми його створіння». Тому ми не є самостворені, але приймаючи Божу дію ми проживаємо справжнє відродження, і це є зовсім інша річ у порівнянні з літургією як культом.

Якщо Літургія є реальною зміною нашого способу існування і є справжнім пасхальним переходом,- а життя, яке в ній отримуємо засноване на любові, бо любов реалізовується тільки в пасхальний спосіб, – то у такому разі Літургія є справді переміщенням від життя, яке є призначене зі смертю закінчитися, до нового життя, яке призначене тривати, тому що має дар існування згідно з задумом Божим. Наше існування в Літургії отримує дар Божого життя. В такий спосіб відбувається справжній перехід від «першого створіння», яке в кінці цього світу зникне, до «нового своріння», яке залишиться. Чому залишиться? Тому що пронизане Христом, тому що є Христове, і набуває його персонального виміру, –  саме тому є вічним. 

Багато хто з вас, що читаєте, є вже одруженими через святе Таїнство Подружжя, яке в християнському баченні є надзвичайно важливе. Перш за все, будь-яка свята Тайна Церкви утверджує людськість в Ісусі Христі. А особливо ви, що є одруженими, є вкоріненими в Христі в найбільш інтимний спосіб. Відносини між Богом та людиною в Святому Письмі часто описуються за допомогою подружніх термінів для того, щоб показати, що мова йде про любов і ні в якому разі не про систему чи певний режим єдності. Ап. Павло, говорячи про подружжя в посланні до Ефесян, каже: «Це велика тайна, а я говорю про Христа і Церкву». Христос об’єднав у собі все людство і доручив його Отцеві, як синівське, ніколи більше не буде Христа без людськості, без тіла. І саме ви, одружені, є закорінені, закріплені у цій єдності, як діти Божі з Церквою-Тілом Христа. Ця єдність є нерозривна, незнищенна. Христос і Церква є фундаментом вашого існування. Ви, дві персони, є одною-єдиною людською реальністю, тому що берете участь у нерозривній єдності Христа з Церквою.

Це дуже важливо, тому що ніяка річ не приносить настільки багато проблем в духовне життя, як ідеалізм та моралізм – це справжня отрута і рак будь-якого духовного здоров’я. Говорячи про подружжя, всі ідеалізації та романтизми не приносять нічого іншого, як знищення подружнього життя. Бо не правильно думати, що ми своїми силами можемо здобути єдність. Це неправда. Саме для отримання дару єдності, ви прийняли святу Тайну Подружжя. Оманливо думати, що ми, –  з різним характером, культурою, менталітетом, вихованням, – «з великої любові» можемо об’єднатись. Ні! Навіть, коли нам вдається в якійсь мірі об’єднатися, це перетворюється в «царство гордості», де відразу осуджуються всі, хто не робить так, як ми. З точністю до навпаки відбувається з людськістю вкоріненою в шлюбну єдність між Христом і Церквою; тепер ваша Тайна, як подружньої пари, полягає саме в Літургії, яка є об’явленням діла Божого, реалізованого у вас.

Так ваше кожнодневне життя в маленьких жестах може об’являти єдність, яка вже утверджена в Христі у пасхальний спосіб. Тому не думайте, що ідеальне подружжя є там, де немає жодної проблеми і завжди царює велика гармонія. Справжнє подружжя приймає пасхальну дорогу, через Пасху в нас об’являється справжня любов, яка є любов’ю Христа до людськості. Тому ці дні, коли ми змушені перебувати вдома, від чого ми вже давно відвикли через роботу та інші турботи, є дуже цінними. Проте можуть бути також дуже важкими, особливо тому, що в цей час можуть повертатися минулі незгоди, непорозуміння, конфлікти, що сталися між вами, до того ж обмежений простір та постійний шум дітей. Дозвольте дати вам мою скромну пораду: в цей час не треба звертати великої уваги на деталі ваших відносин, а радше сконцентровувати погляд на сутності речей, де в єдності Христа та Церкви є утверджена ваша любов. Тому шукаймо можливості об’явити її в простих жестах протягом дня. Ви є учасниками Христового священства та священства Церкви через Святого Духа, якого ви отримали, тому можете зробити ваше життя благодатним через знаки благословення (один одного, дітей, їжі), що будують ваш день. Так, малі знаки благословення протягом дня нагадуватимуть вам, незважаючи на різні труднощі, що ви є вже єдині в Ісусі Христі. Тому Церква є дуже вдячна подружжю, бо в ньому людство досвідчує відкуплення через вірність та любов.

 

Переклад: семінаристи колегії Альбероні

Посилання на оригінал відео-повідомлення: