Преосвященний владика Ніл, Апостольський Адміністратор Мукачівської греко-католицької єпархії

Foto #1

Кир Ніл Лущак —Адміністратор Мукачівської греко-католицької єпархії, викладач Ужгородської греко-католицької богословської академії ім. Блаженного Теодора Ромжі, монах, член чину Братів менших (францисканців), наймолодший греко-католицький єпископ України (39 років). Із часів блаженного Теодора Ромжі перший закарпатець рукоположений в Ужгороді на єпископа в ужгородському греко-католицькому Хрестовоздвиженському катедральному соборі.


Народився 22 травня 1973, виріс у місті Ужгород та навчався там же в міській середній школі. Відбув військову службу в 1991-93; 1993 року вступив в Ужгородську духовну семінарію. Закінчивши теологічні студії, рукоположений у священики 2 липня 1996 та направлений, як сотрудник, до ужгородського Хрестовоздвиженського кафедрального собору. Відтак назначений як адміністратор, а згодом — як парох смт Перечин, на парафії свт. Миколая Чудотворця, а також душпастирював протягом семи років на парафіях Мукачівської єпархії у смт. Перечині та в Перечинському районі напр. в парафії Успіння Пресвятої Богородиці в с. Дубриничі. До того, як вступив до францисканської спільноти Братів Менших, розпочав студії в Римі, де навчався в Папському урбаніянському університеті, здобуваючи ліценціат з філософії. У 2009 році вступив у тернопільський новіціят Чину Братів Менших, прийнявши чернече ім’я Ніл та 2010 року склав тимчасові обіти. Того ж року розпочав викладати філософію в Ужгородській греко-католицькій богословській академії ім. Блаженного Теодора Ромжі.12 січня 2013 року в Ужгородському греко-католицькому Хрестовоздвиженському катедральному соборі відбулася хіротонія Преподобного о. Ніла Лущака, ЧБМ, викладача Ужгородської греко-католицької богословської академії ім. Блаженного Теодора Ромжі Мукачівської єпархії.


Головний святитель — Мілан Шашік СМ, єпарх Мукачівський; співсвятителі — Вільям Чарлз Скурла, митрополит Пітсбузький (США), та архієпископ Ціріл Васіль ТІ, Секретар Конгрегації для Східних Церков.


Після смерті 14 липня 2020 року правлячого єпископа Мукачівської єпархії вл. Мілана Шашіка, 20 липня 2020 року Папа Франциск призначив владику Ніла Лущака Апостольським Адміністратором вакантного осідку Мукачівської греко-католицької єпархії ad nutum Sanctae Sedis (до відкликання Апостольською Столицею)