Монастир Святого Василія Великого сестер Чину Святого Василія Великого Провінції Пресвятої Тройці
Чин святого Василія Великого – це найстаріший чин, який є міжнародний і діє в східних католицьких церквах, його корені сягають IV століття. Історія чину пов’язана з іменем святого Василія Великого, Архієпископа Кесарії Кападокійської, визначного отця церкви та законоподавця східного монашества. Він доручив своїй рідній сестрі святій Макрині провід першого жіночого монастиря і написав для них правила. Вони почали називатися сестрами Василіанками.
У березні місяці 1922 року на запрошення єпископа Антала Папп приїхали із міста Станиславів(теперішній Івано-Франківськ) п’ять сестер в Ужгород. Мати Магдалина Гуменюк стала першою ігуменею Ужгородського монастиря. Сестри не змогли тут відразу розпочати свою діяльність і були запрошені в серпні 1922 року генеральним вікарієм греко-католицької єпархії в Пряшеві о.М.Руснаком для проводу єпархіального дівочого інтернату.
У 1924 році призначено єпископом Мукачівської греко-католицької єпархії Петра Гебея, який одразу запросив сестер із Пряшева до Ужгорода. В Ужгороді він віддав їм провід інтернату священичих сиріт. Поступали нові кандидатки до Ужгородського монастиря. Сестри навчали дітей в місцевих церковних, так званих горожанських школах. Августин Волошин подарував сестрам Василіанкам свій будинок під сиротинець, який назвали «Свята Родина», який 05 листопада 1933 року був освячений єпископом Олександром Стойкою.
Єпископ Василь Такач, призначений греко-католицьким єпископом для закарпатців у США, зібрав кошти між своїми земляками та єпархіянами в Америці, щоб купити монастирський дім для сестер Василіанок в Ужгороді по вулиці Ракоці, 21. У 1932 році сестри відновили старий будинок і добудували його. Там знаходився монастир сестер Василіанок, в якому було приміщено новіціят з монастирською каплицею. Монастир розвивався щораз краще, з року на рік побільшувався. До Ужгородського монастирю входили такі філії: Пряшів(Словакія), Марія-Повч(Угорщина), м.Мукачево, м.Виноградово, м.Рахів і Бичків.
У 1948 році Радянська влада незаконно відібрала Ужгородський монастир сестер Василіанок і все їхнє майно на Закарпатті, насильно вигнала сестер з монастиря. Сестри були змушені іти жити до родини, або шукати собі квартири і працювати на державних роботах, хто де міг. Вони підпільно жили монашим життям.
На початку 90-х років греко-католицька церква вийшла з підпілля. З падінням тоталітарної системи , монастир сестер Василіанок не повернуто. В 1998 році сестра Василія Хваста, після закінчення інституту в Римі, приїхала в Ужгород і була назначена старшою відповідальною сестрою. В лютому місяці 2002 року сестра Василія була назначена першою ігуменею Ужгородського монастиря, після виходу з підпілля. Після численних спроб повернути незаконно відібране майно сестер Василіанок, в яких було відмовлено, сестра Василія звернулася до міської ради про отримання земельної ділянки під будівництво монастирю. 23 травня 2008 року було отримано земельну ділянку під будівництво монастирю св.Василія Великого. 30 серпня 2008 року Преосвящений владика Мілан освятив земельну ділянку та наріжний камінь для будівництва монастирю, а також був освячений хрест. За деякий час розпочалися будівельні роботи. Проект монастирю і каплиці виконав архітектор Арнольд Медвецький.16 вересня 2012 року владика Мілан освятив цокільний поверх монастирю, в якому була також освячена каплиця Серця Христового. Того ж дня освячено окрему каплицю Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці і статую Матері Божої Меджугорської.
Сестри Василіанки відкриті для потреб Церкви сьогодення, зосереджуються головним чином на прославі Господа, через молитву. Катехизують дітей при монастирі та школах. Проводять живий Рожанець з людьми. Приготовляють дітей до Першої Святої Сповіді і Урочистого Святого Причастя. Сестри проводять підготовку дітей до вистав Святого Миколая та Різдва Христового.
м.Ужгород, провулок Сестер Василіанок, 1
Неділя та святкові дні
8.00 - Божественна Літургія
Будні
8.30 - Божественна Літургія
І п’ятниця місяця
16.30 - Сповідь
17.30 - Божественна Літургія
Настоятель та сотрудники парафії:
Ігуменя Ужгородського монастирю сестер ЧСВВ сестра Василія Хваста
Сестри чину Святого Василія Великого м.Ужгород