Парафія Хрестовоздвиженського греко-католицького кафедрального собору

Парафія Хрестовоздвиженського греко-католицького кафедрального собору

Ужгородський Хрестовоздвиженський кафедральний собор – головний греко-католицький храм міста Ужгород та всієї Мукачівської греко-католицької єпархії . Храм приурочений Воздвиженню Хреста. Саме слово «воздвиження» означає «піднесення», тобто урочистий обряд почитання та прославляння Хреста Господнього.

24 квітня 1646 р. підписали Ужгородську унію – відновлення єдності зі Святим Престолом. Теперішній кафедральний собор (колегіальна єзуїтська церква) почав будувати на замковій горі граф Янош Другет у 1640 р. Спорудження собору і монастиря закінчила в 1646 р. його жінка, Анна Якушич, після чого сюди перевели єзуїтську колегію з Гуменного (Словаччина) – родинного маєтку Другетів. Собор зазнав значних руйнувань під час визвольної війни угорського народу в 1703 – 1711 роках, але в 1718 р. в ньому уже проводилася Літургія. У 1773 р. папа Климентій скасував орден єзуїтів, а в 1775 р. австрійська імператриця Марія-Терезія грамотою від 1 березня передала споруду Мукачівській греко-католицькій єпархії.

 

У соборі зберігається багато творів відомого закарпатського художника Йосипа Бокшая. При вході – повернута музеєм картина Бокшая 1940 р. «Свята Терезка» у розкішній бароковій рамі, зробленій відомим різьбарем Іваном Павлишинцем, який також виготовив престол. Доповнюють оздоблення гарні роботи: амвони і різьблені лавиці. У 1900 р. на свято Покрова Пресвятої Богородиці під правою дзвіницею було освячено ново встановлену каплицю на честь Божої матері – покровительки єпархії, де встановлено копію ікони Маріяповчанської Богородиці. На празник Воздвиження у 1926 р. були посвячені три дзвони (Марія, Петро, Миколай). Влітку 1928 р. проведено оновлення обох веж та позолочено хрести.

Підвальну частину собору займає пантеон ієрархів Мукачівської єпархії. Біля входу – фреска Й. Бокшая. У спеціальних нішах розміщено близько 70 поховань, але за роки радянської влади майже всі поховання було порушено, таблиці і надписи знищено, а склепи розграбовано. Склепи, котрі не були пошкоджені є склеп владики Андрея Бачинського та Блаженного Священномученика Теодора Ромжі. У 1949 р. Греко-католицьку Церкву ліквідувала радянська влада, а собор передано Московському патріархату. Після тривалого виборювання, 10 жовтня 1991 р. кафедральний собор повернувся знову своїй законній власниці - Мукачівській греко-католицькій єпархії. У переддень свята Покрови Пресвятої Богородиці, 13-го жовтня 1991 року, єпископом Іваном Семедієм була відправлена перша святкова Архієрейська Божественна Літургія у повернутому Мукачівській єпархії Ужгородському Хрестовоздвиженському храмі. 7-го січня 1992 року в Ужгородському кафедральному соборі була урочисто відправлена Божественна Літургія з нагоди Різдва Христового, в якій узяли участь Архієпископ Франческо Коласуонно, Архієпископ Томас Долинай із Пітсбурзької Митрополії (США), єпископ-ординарій Гайдудорозької греко-католицької єпархії Сілард Керестеш (Угорщина), єпископ-ординарій Пряшівської єпархії владика Ян Гірка, помічний єпископ Мукачівської єпархії владика Йосип Головач, парох кафедрального собору отець Іван Лелекач, священики і вірники єпархії та гості зі США.

При Ужгородському кафедральному соборі діють церковний хор імені о. Августина Волошина та Бл.Св.Теодора Ромжі. У богослужінні одне з провідних місць займає церковний спів. Він виконує важливі функції: надає Літургії величності, святковості, залучає до церкви все більше і більше людей.

Щороку до тайни Першої сповіді та Першого причастя готуються до 200 дітей. Проводиться катехизація дітей у загальноосвітніх школах №1,2,5,6. У підготовці дітей та катехизації допомагають сестри Чину Святого Василія Великого. Двома категоріями дітей опікуються сотрудники Ужгородського Хрестовоздвиженського греко-католицького кафедрального собору, проводять зустрічі та катехизацію студентів , проводять підготовку пар,які готуються до подружжя. У стінах собору проводять зустрічі спільноти: «Матері в молитві» (30-35 жінок) та неокатехуменальні спільноти, яких є при Хрестовоздвиженському соборі наразі 7.

Більше інформації ви можете знайти на сайті cathedral.uz.ua

М.Ужгород, пл. А.Бачинського,2

cathedral.uz.ua

Неділя та святкові дні

6.30 - Божественна Літургія
7.30 - Утреня
8.30 - Божественна Літургія
9.45 - Божественна Літургія
11.30 - Божественна Літургія
14.00 - Божественна Літургія
16.30 - Вечірня (зимовий період)
17.00 - Вечірня (літній період)
17.30 - Божественна Літургія (зимовий період)
18.00 - Божественна Літургія (літній період)

Будні

7.00 - Божественна Літургія
8.00 - Божественна Літургія
9.00 - Божественна Літургія
17.30 - Божественна Літургія (зимовий період)
18.00 - Божественна Літургія (літній період)

Настоятель та сотрудники парафії:

Настоятель Ужгородського Хрестовоздвиженського греко-католицького кафедрального собору митр.прот.Іван Тидір

Сотрудник парафії о.Роман Курах

Сотрудник парафії о.Владислав Ігнатишин

Сотрудник парафії о.Михайло Попович

85073534_1027873550931902_2391845503068274688_n

Сотрудник парафії о.Святослав Задорожний

Сотрудник парафії о.Мирослав Русин

Сотрудник парафії о.Михайло Шкиндя