Парафія Покрови Пресвятої Богородиці, с.Невицьке

Парафія Покрови Пресвятої Богородиці, с.Невицьке

Село Невицьке знають переважно тому, що розташоване воно біля відомого Невицького замку, архітектурної пам’ятки ХІІІ ст. Невицьке, невеличке село, лежить в Ужанській долині на річці Уж. По оба боки села, здіймаються вкриті грибними лісами пагорби. Корінні жителі села – це вже незначна частина його мешканців, бо завдяки своєму вигідному географічному положенню село весь час розбудовується. Довгі лемківські будинки, де все під одним дахом, залишились переважно на Старому селі, і все рідше чується звична говірка.

Перша церква у селі Невицьке була дерев’яна. На даний час мешканці села пишаються мурованою церквою побудованою в 1777 році. Подібно до інших церков XVIII ст., споруда відрізняється вишуканим профілем вежі й добрими пропорціями. У вежі храму є найдавніші два малі дзвони, що походять з 1756 року та великий дзвін відлитий у 1806 році. Іконостас і престол вирізав Мартин Духнович у 1798 році за священика Петра Боровського. Встановили ікони в 1807 році за священика Івана Бокшая та дяка Івана Югасевича-Склярського. Відомий переписувач і упорядник рукописних книг, поет, художник, педагог та збирач фольклору Іван Югасевич-Склярський (1741-1814р.р.) від 1795 року мешкав і працював у с. Невицькому. Свої рукописи ілюстрував власними малюнками, заставками. Малював ікони. Тут склав співаник, у який ввійшло 245 церковних і 20 світських пісень.

З 1939 по 1949 рр. парохом у с. Невицьке був отець Олександр Марина, одночасно виконуючи й педагогічну роботу в духовній семінарії й катехита Ужгородської гімназії, навчав не тільки словом, але й ділом - доказав свою вірність Христовій Церкви. Допомагав Олександру Марині виконувати душпастирську роботу у селі Невицьке священик Євген Клин. Коли на початку 1949 р. отця Олександра пробують схилити до переходу на російське православ'я, то він категорично відмовляється. Його з сім'єю виселяють з парохіяльного будинку й забороняють виконувати будь-яку душпастирську роботу. Закарпатський обласний суд 31 жовтня 1950 р. засуджує о. Олександра Марину на 25 років позбавлення волі з конфіскацією належного йому майна. Пізніше через Львівську тюрму-розподільник його було вивезено в табори ГУЛАГу міст Іркутськ і Вологда. 3 місць позбавлення волі був звільнений у жовтні 1955 року. Повернувшись додому в Ужгород, о. Олександр Марина активно включається в підпільну душпастирську діяльність. Боже Провидіння обдарувало його довгим життям і відмінними теологічними знаннями, які він щиро передавав, навчаючи підпільно молоде покоління священиків. Помер о. Олександр Марина 21 квітня 1987 р. на 94-му році життя і 68-му році свого душпастирства в м.Ужгород.

На початку 1949 р., коли о. Євген Клин не погодився возз'єднатись з російським православ'ям, органи місцевої влади за активної підтримки КДБ забороняють йому виконувати будь-яку душпастирську роботу. І цим заходом не добившись покори, працівники КДБ 2 серпня 1949 р. заарештовують, а Закарпатський обласний суд 22 вересня 1949 р. засуджує його на 25 років позбавлення волі з поразкою в правах терміном на 5 років і конфіскацією належного йому майна. Після поневірянь у відомих тюрмах-розподільниках міст Львова і Києва був вивезений у табори ГУЛАГу м.Караганди Казахської РСР.

11 листопада 1990 року загальними зборами парафіян за участю сільської влади, вірниками села було вирішено повернутися у лоно Мукачівської греко-католицької єпархії. А 02 грудня 1990 року владика Іван Семеді освятив повернуту греко-католицькій громаді церкву Покрови Пресвятої Богородиці у селі Невицьке.

3 травня 2014 року Преосвященний владика Мілан з архіпастирським візитом відвідав Свято-Покровську парафію села Невицьке, щоб звершити Святу Літургію та освятити новий катехитичний будинок.

Щороку на парафії проводиться підготовка дітей до Першої Сповіді та Першого Святого Причастя. Діти та молодь готуються для участі у празнику Святого Миколая та в Різдвяних Вертепах. При парафії діє група жінок, які моляться щонеділі в спільноті «Матері в молитві». При парафії організовуються паломництва.

 

[ngg src="galleries" ids="73" display="basic_thumbnail"]

Ужгородський р-н, с.Невицьке, вул.Садова

неділя та святкові дні

8.30 - Утреня
11.00 - Божественна Літургія
12.30 - Вечірня

будні

8.30 - Божественна Літургія

Сотрудники парафії:

Настоятель парафії Покрови Пресвятої Богородиці с.Невицьке став.прот. Василь Вайдулич