Парафія Святого Архистратига Михаїла, с. Глибоке

Парафія Святого Архистратига Михаїла, с. Глибоке

Назва села Глибоке чудово гармоніює з його головною туристичною родзинкою-рукотворними підземеллями. Проте так цей населений пункт, перша згадка про який датується 1447 роком, звався не завжди. Попередні назви: Гутка та …(ледь не протилежне теперішньому йменню) Малий Холмець. Підземелля,вирубані в лісистих схилах на північ від Глибокого, сягають довжини від кількох десятків до трьох сотень метрів. За деякими даними – утворені пустоти унаслідок добування залізної руди для Анталовецького ливарного цеху в 30-х роках ХХ ст.

Першим храмом села, згідно усного передання, була дерев'яна церква Воздвиження Чесного Хреста. Коли дерев'яна церква перестала існувати точно не відомо. У спорудженні Великолазівської греко-католицької церкви Вознесіння Господнього у 1823-1835 роках брали участь і греко-католицькі вірники села Глибоке, які й відвідували богослужіння у цьому храмі аж до спорудження власної церкви.

У селі Глибокому на пагорбі, віддалена від дороги, стоїть типова мурована церква з бароковим завершенням вежі. Греко-католицька церква cв. Архистратига Михаїла у с.Глибоке була збудована з каменю у 1856 році. У 1893 році вежа і дах церкви був перекритий бляхою. У 1922 році церкву добудовували. Іконостас було встановлено у 1928 році за священика о.Михайла Пензеля.

З 1941 року і до початку відкритого гоніння греко-католицької Церкви в 1949 році, парохом у с. Великі Лази та с.Глибоке був о.Михайло Дзуровчик. За часів більшовицької окупації Великолазького пароха, о.Михайла Дзуровчика (1900-1975рр.), який служив відповідно і у Глибокому, було репресовано, за відмову перейти до Російської Православної церкви. Велика частина вірників Глибоцької парафії, подібно як і священик, не сприйняли насильної ліквідації греко-католицької церкви і не перейшли до радянської РПЦ, але залишились вірними своїй церкві. Вони були змушені піти у підпілля. Церкву св. Архистратига Михаїла, як і більшість храмів ліквідованої Мукачівської греко-католицької єпархії було передано радянською владою Мукачівській православній єпархії.

Після легалізації греко-католицької церкви у 1989 році більшість парафіян села на загальних зборах вирішили повернутися з храмом до складу Мукачівської греко-католицької єпархії. Таким чином у лютому 1990 року парафія с. Глибоке з церквою Архангела Михаїла, одною з перших в Закарпатській області та першою в Ужгородському районі повернулася до Вселенської Церкви.

Після відновлення греко-католицької парафії у с. Глибокому, першим священиком став о. Іван Лелекач (1924-1998рр), ісповідник віри, який відбував ув'язнення у таборах Североуральська, Колими та Комі АССР. 27 лютого 1990 року владика Іван Семедій призначив о. Івана адміністратором Святомихайлівської парафії с. Глибоке. Після повернення Хрестовоздвиженського Кафедрального Собору в Ужгороді о. Іван Лелекач став його настоятелем, але продовжував паралельно служити і у с. Глибокому, аж до самої смерті. У пам'яті глибоцьких вірників він залишився як ревний пастир і добрий духовний батько. У червні 2009 року з нагоди 60-тиліття насильної ліквідації і репресій Греко-католицької Церкви на Закарпатті, на стіні церкви с. Глибоке було встановлено пам'ятну дошку ісповіднику віри о.Івану Лелекачу.

10 березня 2006 року греко-католицька громада с. Глибоке відсвяткувала 150-ту річницю спорудження церкви св. Архистратига Михаїла. На запрошення адміністратора парафії о. Мартина Ваврака, участь у святкових заходах узяв владика Мілан. 9 серпня 2010 року урочисто відзначено 20-тиліття з дня повернення Глибоцької парафії та храму у лоно греко-католицької церкви. Відслужено подячну Святу Літургію, яку очолив єпископ Мілан. Після Служби Божої посвячено новий парафіяльний будинок (фару).

З серпня по грудень 2011 року проводився зовнішній ремонт Святомихайлівської церкви, під час якого повністю замінено бляшану покрівлю, пофарбовано купол, хрести і стіни. На фасаді над головним входом встановлено ікону Архистратига Михаїла, покровителя храму. Напередодні храмового празника св. Архистратига Михаїла 20 листопада 2013 року оновлений, відреставрований престол і новий тетрапод освятив владика Ніл. Нові намісні ікони роботи художника Ю.Копанського теж освячені владикою Нілом в грудні 2013 року, після освячення ікон єпископ звершив Архієрейську Літургію.

При парафії діє спільнота Святого Ружанця та спільнота Матері в молитві. Проводиться катехизація молоді, підготовка дітей до першої Сповіді і першого Святого Причастя. Щовівторка в початковій школі села Глибоке проводяться уроки катехизації учнів молодших класів. Під час різдвяних свят ми маємо можливість стати свідками прекрасної різдвяної вистави – Вертепу. Організація такої різдвяної вистави на парафії святого Архистратига Михаїла стала вже чудовою традицією. При парафії організовуються паломництва до святинь та відпустових місць, як нашої єпархії, так і поза її межами.

Більше інформації Ви можете знайти на сайті hlyboke-church.at.ua

[ngg src="galleries" ids="66" display="basic_thumbnail"]

Ужгородський р-н, с. Глибоке

І неділя

8.00 - Утреня
9.30 - Божественна Літургія

ІІ неділя

11.00 - Божественна Літургія
Вечірня (після Літургії)

святкові дні

8.00 - Утреня
9.30 - Божественна Літургія

субота та напередодні свят

18.00 Вечірня

будні щосереди і щоп'ятниці

18.00 - Божественна Літургія

І п’ятниця місяця

17.00 - Сповідь
18.00 - Божественна Літургія

Сотрудники парафії:

Настоятель парафії Святого Архистратига Михаїла с.Глибоке о.Михайло Михайлець