Парафія Святого Петра і Павла, с.Минай

Парафія Святого Петра і Павла, с.Минай

На околицях Ужгорода є одно із давніх поселень - Минай. В історичних джерелах 1422-1424 рр. згадуються його володарі-родина Минаїв, скоріш за все звідси і пішла назва села. У 1512 році один із графів Другетів, володарів Ужанської домінії, надав певне володіння у Минаї ченцям Чину Св. Павла (павликанцям). Вперше храм Святого Петра і Павла згадується у Протоколі візитації єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії владики Михайла Ольшавського 1751 року.

У 1905 році священиком села став отець Олексій Дулишкович - настоятель храму Св. Петра і Павла, який народився у 1874 році в с. Минай в сім’ї греко-католицького священика. Теологічну науку опанував у Будапештській центральній духовній семінарії. Був викладачем Ужгородської греко-католицької півцеучительської семінарії, протягом 18 років редагував газету “Görögkatolikus Szemle” (”Греко-католицький огляд”). Саме при ньому в 1908 році у Минаї був зведений новий мурований храм Св. Петра і Павла. Дослідник храмової архітектури Закарпаття Михайло Сирохман, описуючи храм у с. Минаї, відзначає, що нову муровану церкву було збудовано саме в 1908 році, при єпископі Мукачівської єпархії владиці Юлієві Фірцаку, і освятив її отець Іван Яцкович - один з високих достойників Мукачівської єпархії, канонік, ректор Ужгородської богословської семінарії, перший голова правління Товариства Св. Василія Великого в Ужгороді.

Новий храм з однією вежею прямокутної форми із заокругленим святилищем будувався в католицькому церковному архітектурному стилі, без іконостаса, з двома бічними вівтарями - Пресвятої Богородиці та Ісуса Христа. Розписи в храмі виконав у 1913 році художник Бейла Мігалі при настоятелі о. Олексієві Дулишковичі й кураторі Іванові Петері. Отець Олексій Дулишкович виконував свої душпастирські обов’язки настоятеля храму Св. Петра і Павла до 1943 року. Від 1943-го по 1949 рік настоятелем церкви був отець Микола Сабов. Минайський храм діяв до 1949 року, опісля ліквідований радянською владою. В 1963 році храм було знято з обліку і перетворено на склад. 31 липня 1991 року була відновлена греко-католицька громада Минаю . А 16 жовтня того ж року понівечену церкву було повернуто громаді, яка взялася до відновлення храму. Громаду очолив отець Олександр Легеза - син репресованого священика Стефана Легези. Отець Олександр був людиною побожною і надзвичайно працьовитою, він узяв на себе цю нелегку ношу, очоливши відновлювальні роботи, при допомозі вірників і куратора М. Югаса. Церкву відбудували, встановили нову вежу, виготовили нові престоли, лавиці, встановили новий дзвін. У 1992 році художник Федір Лащак зі своїм сином Дмитром відреставрували інтер’єр. 12-го липня 1995 року владика Іван Семедій освятив оновлену церкву Св. Петра і Павла. Поступово налагоджувалося релігійно-духовне життя громади. За сприяння Івана Павлиша 19 листопада 2000 року був встановлений новий Хрест Господній, який освятили отці Олександр Легеза, Михайло Баник та інші. У 2003 році ставрофорний протоієрей Олександр Легеза вийшов на заслужений відпочинок. Восени 2003 року новим настоятелем храму став Любослав Петричко. 25 березня 2004 року владика Мілан призначив адміністратором парафії отця Івана Шемета, який і в теперішній час опікується духовними потребами греко-католиків села Минай. Спільними зусиллями отця Івана та вірників відбулося оновлення храму. Реставровані старі залізні та виготовлені нові дерев’яні внутрішні вхідні двері до храму. На двох фасадних вікнах встановлені нові вітражі святого Петра і Павла, оформлення яких виконала художниця Ганна Волосянська. Встановлені дерев’яні сходи та хори. У 2004 році в храмі встановлений іконостас, різьблення якого виконав Йосиф Волосянський, а ікони розписали художники Йосип Пал та Василь Пал. 11 лютого 2010 року Преосвященним владикою Міланом освячено оновлений престол храму.

Сьогодення парафії проходить у динамічному русі. Рушійною силою парафії є спільнота «Матері в молитві». Щороку вірники відвідують паломницькі місця, як на Україні, так і за її межами. Розвиваючи природні здібності дітей, вкладаючи в улюблену справу свої серця та душі, отець Іван разом з дружиною займаються катехизацією дітей різних вікових категорій.

[ngg src="galleries" ids="72" display="basic_thumbnail"]

Ужгородський р-н, с . Минай, вул. П.Карпатського, 21а

неділя та святкові дні

8.30 - Утреня
10.00 - Божественна Літургія

субота та напередодні великих церквоних свят

19.00 - Вечірня

будні (понеділок, середа)

9.00 - Божественна Літургія

будні (п’ятниця)

18.00 - Молитва спільноти «Матері в молитві»
19.00 - Божественна літургія

Сотрудники парафії:

Настоятель парафії Святого Петра і Павла с.Минай став.прот. Іван Шемет