Парафія Святого Пророка Іллі с. Чорноголова

Парафія Святого Пророка Іллі с. Чорноголова

Чорноголова - село, що знаходиться у гірському Великоберезнянському районі Закарпатської області, розташоване в долині річки Люта. Перші письмові згадки про село датуються 1552 роком. У державному податковому списку йдеться про те, що Чорноголова належить до володінь Ужгородської домінії графів Другетів. Згідно з урбаром 1691 року Чорноголова й навколишні села на правах округи входила у 4-й дискрит Ужгородської домінії графа Берчені, спадкоємця Другетів.

В книзі «Церкви України Закарпаття» Михайла Сирохмана згадується дерев’яна церква ХVII століття Святого Миколая Чудотворця, крита шинглами, в доброму стані, з двома дзвонами та всіма церковними книгами. На цьому місті стояла попередня дерев'яна церква, можливо, перша в селі. Збудували церкву з ялини, триверхою, у бойківському стилі. Сучасного «барокового» вигляду вона набула після перебудови 1794 року за священика о.Василя Івашковича. Згідно з написом на одвірку, перебудову здійснив майстер Матій Химич з села Лучки (тепер на території Словаччини), завершивши роботу 2 червня 1794 року. Біля церкви стоїть каркасна дзвіниця простої конструкції.

З 1 вересня 1913 року по 31 жовтня 1924 року парохом церкви Святого Миколая Чудотворця в с. Чорноголова Великоберезнянського району був о. Юлій Бачинський.

На початку 1949 року з так званим «саморозпуском» греко-католицької Церкви на Закарпатті, її забороною і відмовою возз’єднатися з російським православ’ям, храм Святого Миколая Чудотворця в селі Чорноголова насильно передано новоствореній православній громаді села.

В кінці 80-тих на початку 90-тих відбувся вихід з підпілля греко-католицької Церкви.

Слід зауважити, що відновлення легального статусу Церкви, діяльність і розбудова її структур, становлення релігійного життя греко-католиків відбувалися у складній ситуації громадсько-політичного життя в Україні. Адже десятиліттями комуністична пропаганда таврувала греко-католицьку Церкву, а широкомасштабна антикатолицька спрямованість режиму становила один з головних чинників його внутрішньої політики. Не можна ігнорувати вплив російської православної церкви, яка більше сорока років панувала не лише у регіоні, а й у всій Україні. Спільно з партійними і урядовими чинниками вона перешкоджала відродженню греко-католицької Церкви, насамперед через перспективу втрат мільйонів віруючих, та тисяч церковних споруд, монастирів, іншого майна.

Відновлену греко-католицьку громаду Святого Пророка Іллі в селі Чорноголова було зареєстровано у 2012 році. У 2015 році Мукачівською греко-католицькою єпархією в селі Чорноголова придбано дві земельні ділянки під будівництво нової греко-католицької церкви. Влітку цього ж року розпочато будівництво невеликої дерев’яної церкви, більшу частину деревини (оциліндрованого брусу) подаровано греко-католицькою громадою села Лумшори. У грудні 2015 року освячено хрест на подвір'і церкви і хрести на куполи церкви . В кінці грудня було закінчено будівництво нового греко-католицького храму в селі Чорноголова. 3 січня 2016 року владика Мілан освятив церкву Святого Пророка Іллі. З 21 червня 2015 року парафією опікується о. Олег Григорик.

[ngg src="galleries" ids="37" display="basic_thumbnail"]

Великоберезнянський р-н, с. Чорноголова

неділя та святкові дні

9.00 - Божественна Літургія

будні (п’ятниця)

19.00 - Божественна Літургія

субота

18.00 - Вечірня

Сотрудники парафії:

Настоятель парафії Святого Пророка Іллі о.Олег Григорик