Парафія Святого Василія Великого, с.Оріховиця

Парафія Святого Василія Великого, с.Оріховиця

З першої половини XIV по XVII ст. село Оріховиця було одним із маєтків Невицького домена Другетів. В XVI ст. до Оріховиці переселилося 20 родин. У 1599 р. в селі нараховувалося 30 залежних домогосподарств і одне господарство шолтейса. Тоді Оріховиця вважалася великим поселенням.

У 1751 р. за пароха Іоана Реберка згадують дерев’яну церкву Святого Архистратига Михаїла з усіма образами і трьома дзвонами. У селі було 159 греко-католицьких вірників.

Теперішня мурована базилічна церква з бароковим завершенням вежі до Другої світової війни була присвячена Святому Василію Великому. У шематизмі Мукачівської єпархії за 1883р. церкву датовано 1877 р., шематизм 1915 р. називає точнішу дату – 1811 p., а над входом церкви написано 1815.

Договір з бляхарем на покриття церкви бляхою було укладено ще в 1932 p., але в селі кажуть, що шинґлове покриття дахів замінено лише на початку 1960-х років. Інтер’єр церкви перемалювали художник О.К.Кахно та маляр І.А.Пеняк у 1973 р. за куратора Йосипа Галайди. У кінці 1980-х років кам’яну огорожу довкола церкви замінено дротяною на бетонному фундаменті, оновлено штукатурку стін, перекрито бляхою турню. Очевидно, тоді ж перемальовано ікони.

На церковній вежі – три дзвони. Найбільший та найменший виготовлено на ужгородській фабриці “Акорд” у 1925 р. На великому дзвоні написано, що куплено його з допомогою краян, які працювали в Америці, та за добровільні пожертви селян за куратора Івана Ропая. Велику суму пожертвувала сім’я Михайла Цмарика. Угорський напис на середньому дзвоні повідомляє, що вилив його Ласло Шандор у Малих Ґеївцях у 1904 р.

З 1947року і до 1949 року в селі Ярок та Оріховиця парохом був отець Йосиф Головач. У 1949 році храм примусово передано Російській Православній Церкві.

В кінці 80-х та на початку 90-х років, в період легалізації греко-католицької церкви на Закарпатті, вірниками села Оріховиця проведено збори і вирішено повернутися в лоно Мукачівської греко-католицької єпархії. Відновленою громадою села опікується помічний єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії Йосиф Головач. А згодом отець Павло Сабов ,котрий розпочав наполегливу роботу по залученню вірників до релігійного життя.

З 2003 року парафією Святого Василія Великого у селі Оріховиця опікується ставрофорний протоієрей отець Василь Вайдулич. Нещодавно добудовано захристя, приміщення,в якому зберігається культове начиння (священний посуд, богослужбове вбрання священнослужителів, богослужбові книги тощо.), здійснюється облачення священнослужителів, а також інші обряди.

14 січня 2011 року відбулася Архієрейська Служба Божа з нагоди 200-річчя побудови храму в с.Оріховиця. Архієрейську Божественну Літургію очолив Преосвященний владика Мілан.

На парафії відбувається підготовка дітей до першої Сповіді та першого Святого Причастя . Воно духовно збагачує і зміцнює дитину. В період підготовки до Першої Сповіді дітки проходять науку, вивчають основи катехизму та релігії, правди віри, у яких йдеться про те, яким має бути християнин. При парафії діє спільнота «Живого Рожанця». Молитва була завжди невід’ємною складовою життя кожного християнина, через яку кожен вірник входить до світу божественного життя, світу миру, любові, радості.

[ngg src="galleries" ids="75" display="basic_thumbnail"]

Ужгородський р-н, с. Оріховиця, вул. А.Ігната

неділя та святкові дні

8.00 - Утреня
9.00 - Божественна Літургія

будні

9.30 - Божественна Літургія

Сотрудники парафії:

Настоятель парафії Святого Василія Великого с.Оріховиця став.прот. о.Василь Вайдулич