Парафія Святого Василія Великого

Парафія Святого Василія Великого

Від полонини Руної на південь простягається село Тур’я-Бистра.

Перша дерев’яна церква стояла близько теперішнього дитсадка, пізніше ще одну спорудили на Горбі, яку під час перевірки греко-католицьких церков у 1751 році, за часів пароха Василя Легези, згадують як добру дерев’яну церкву з двома дзвонами та частково старими, частково новими образами. За архівною довідкою, виданою 29.08.1994 року греко-католицькій громаді села значиться, що кам’яну базилічну церкву було збудовано 1810 року під наглядом греко-католицьких священників Легеза Дьердя, Чиприн Пала і Легеза Адлана. Люди твердять, що будували італійці, будівництво тривало 10 років.

В селі Тур’я-Бистра, в сім’ї священника народився Іриней Легеза, (1861-1929). Навчався в Ужгородській гімназії та духовній семінарії, після закінчення якої працював парохом у рідному селі. Іриней Легеза також письменник і громадський діяч (відомий під псевдонімом Іван Лоцуга). До самої смерті опікувався парафіями Турянщини, проводив душпастирську роботу. З 1920 по 1929 рік був настоятелем греко-католицької Церкви Святого Архистратига Михаїла у с.Тур’я-Ремета.

У 1945-1949 рр. — парохом у с.Порошково був о.Іван Егреші, який також опікувався і парафією Святого Василія Великого у селі Тур'я Бистра. Визнаючи його віддану душпастирську роботу, єпископ Олександр Стойка нагороджує його в 1940 р. титулом почесного намісника (декана). На початку 1949 р. йому, як і іншим греко-католицьким священикам, які не погодилися возз'єднатися з російським православ'ям, було заборонено виконувати будь-яку душпастирську роботу, і сім'ю виселили з парохіяльного будинку. Працівники КДБ 28 серпня 1949 р. в день 25-річного священицького ювілею о.Івана заарештовують, а Закарпатський обласний суд 28 листопада засуджує його на 25 років позбавлення волі з поразкою в правах терміном на 5 років і конфіскацією належного йому майна . Пройшовши тортури тюрми-розподільника, був вивезений у табори ГУЛАГу села Кенгір Казахської РСР, де його праця використовувалась на різних будівельних роботах. З місць позбавлення волі повернувся 1 квітня 1955 р. по інвалідності.

Хоч у архівній довідці подається, що даних про передачу з 1945 по 1970 роки греко-католицької церкви у селі Тур'я Бистра православним нема, та певно, що як і інші греко-католицькі церкви захоплено чи словесно передано комуністами православним.

Тур'я-Бистрянська греко-католицька громада до 1990 року обслуговувалася священниками підпільно, або вірники ходили до римо-католицького костьолу у м.Перечин, з 1990 по 2003 рік мали змогу відвідувати Богослужіння у с.Свалявка.

Відроджену греко-католицьку громаду села Тур'я-Бистра зареєстровано у 1994 році. У 2003 році священиком призначено о.Марка Дурлака. Цього ж року, по проханню громади було виділено, для тимчасового моління, кімнату у приміщенні сільської ради (будівля колишньої церковної фари). 25 грудня 2003 року громада скликає збори і вирішує власним коштом придбати парафіяльний будинок. Земельну ділянку, під будівництво нового храму в центрі села, відкупили від людей 21 січня 2004 року. 07 березня 2004 року владика Мілан освятив наріжний камінь. 25 травня 2006 року поклали дахи на церкву. 23 липня 2007 року владика Мілан освятив церкву і дзвін, вилитий у Катовіцах. Іконостас вирізьбив Йосип Волосянський, а ікони намалювала Ганна Бойко. 13 вересня 2013 року в центрі села Тур’я Бистра Перечинського деканату вірники зустріли владику Мілана з іконою Блаженного Теодора, з якою потім хресним ходом перейшли до церкви святого Василія Великого.Тут вони помолилися молебен до Пресвятої Діви Марії перед іконою Фатимської Божої Матері. Після цього владика Мілан освятив новий іконостас та ікони Хресної дороги.

Першим греко-католицьким священиком відродженої громади був о.Марко Дурлак, наступники: з 2006 року о.Микола Кость та о.Михайло Михайлець, з 2007 року о.Ростивлав Сметанка, з 2010 року о.Іван Тернинко. З 2012 року служить о.Юрій Костак .

При парафії святого Василія Великого у селі Тур'я-Бистра діє спільнота Матері в молитві та спільнота Живого Ружанця. Щосуботи відбувається катехизація молоді. Кожну першу п’ятницю місяця є сповідь та Божественна Літургія. Кожна перша субота місяця, в більшості виїзна, на протязі року парафіяни відвідують майже всі парафії деканату. На Святий вечір та Різдво вірники парафії разом з отцем Юрієм колядують по домівкам мешканців села.

[ngg src="galleries" ids="57" display="basic_thumbnail"]

Перечинський р-н, с. Тур`я-Бистра

неділя і свята

8.00 - Утреня
10.00 - Божественна Літургія

будні

8.00 - Божественна Літургія

субота

8.00 - Божественна Літургія
10.00 - Катехизація молоді
15.00 - Вечірня

Сотрудники парафії:

Настоятель парафії Святого Василія Великого с. Тур`я-Бистра о.Юрій Костак