Парафія святих Петра і Павла

Парафія святих Петра і Павла

Високо в Карпатах розкинулось мальовниче село Верховина-Бистра. В давні часи урочище, на якому воно зароджувалося, називалося Мошків Потік. Назва села походить від швидкості, бистроти течії в гірських потоках. Є згадка про першу дерев'яну церкву, яка стояла в урочищі Мошків Потік, що обслуговувала також вірників села Лубні. У 1751 році згадують дерев’яну церкву Святого Духа, яка мала три дзвони і всі церковні ікони, згодом ця церква згоріла. У 1773 році або в 1792 році була збудована триверха дерев'яна церква бойківського типу - вона теж згоріла в середині XIX століття. Замість неї спорудили третю дерев'яну церкву такого ж типу, яка в грудні 1917 року також згоріла.

З березня 1927 року парохом у селі Верховина-Бистра Великоберезнянського району був о. Адальберт Грабар. В селі не було церкви, і Богослужіння проводились у приміщенні школи. Отець Адальберт Грабар запропонував сільській громаді будувати нову церкву. Село на той час числило 900 греко-католиків і 7 осіб єврейської віри. Організаційну роботу по будівництву нового храму очолили парох о.Адальберт Грабар і головний куратор Миколай Худа. За дорученням громади вони знайшли інженера Еміліана Егрешія, професора учительської семінарії, котрий зробив проект церкви, та вибрали майстра-будівельника Енріко Комінотто, італійця, із Перечина. Посвячення наріжного каменя провів отець Володимир Феделеш з Волосянки наприкінці липня 1929 року. На весні 1931 року було завершено будівельні роботи. Готовий мурований храм освятили 12 липня 1931 року. В тогочасній пресі про посвячення новозбудованої церкви є така згадка: "На празник св. Апостолів Петра і Павла Капітулярний Вікарій о. Олександр Стойка в супроводі каноніка Олександра Ільницького і секретаря єпархії д-ра о.Людвика Мені приїхали до с. Верховина Бистра для посвячення побудованої бідним гірським народом по проекту інженера Егрешія прекрасного кам'яного Божого храму."

У 1949 році деякий час вірниками села Верховина-Бистра опікувався о.Іван Чийпеш із села Волосянка, але згодом був арештований і запроторений у концтабір, де в 1953 році був убитий. Після ліквідації Мукачівської греко-католицької єпархії у 1949 році багато вірників села перестали відвідувати сільську церкву, що була відібрана і підпорядкована російській православній церкві. Впродовж багатьох років Богослужіння проводилися таємно по хатах греко-католицьких вірників села. На початку 90-тих років будівлю греко-католицької церкви було повернуто відновленій греко-католицькій громаді села. Громада однією з перших на Закарпатті повернулася до прадідівської віри.7 квітня 1990 року о. Юрій Федака та о. Стефан Федор відправили першу Божественну Літургію після довгих років підпілля. Сьогодні парафією опікуються отець Сергій Далекорей та отець Мирослав Плеша. При парафії окрім богослужінь проводиться катехизація дітей та молоді.

[ngg src="galleries" ids="29" display="basic_thumbnail"]

с. Верховина-Бистра

неділя та святкові дні

9.20 - Утреня
11.15 - Божественна Літургія

будні (понеділок - п'ятниця)

9.00 - Божественна Літургія

субота

9.00 - Божественна Літургія
13.00 - Катехизація
19.00 - Вечірня

Сотрудники парафії:

Настоятель парафії святих Петра і Павла о. Сергій Далекорей

Сотрудник парафії святих Петра і Павла о. Мирослав Плеша