Парафія Вознесіння ГНІХ
Великий Березний - районний центр Великоберезнянського району Закарпатської області, розташований у верхній течії річки Уж, біля підніжжя гірських хребтів. Перші письмові згадки про Великоберезнянський район датуються 1409 роком. У державному податковому списку за 1427 рік йдеться про те, що Великий Березний належить до володінь Ужгородської домінії графів Другетів.
У 1751 році згадується кам’яна церква Святого Миколая. Теперішня мурована греко-католицька церква, яка первісно була зведена з дерева, датується 1792 роком. У 1902 році було реконструйовано церкву в Великому Березному на кошти місцевих мешканців, які емігрували до Сполучених Штатів. У 1929 році єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії Петро Гебей призначає о. Євгена Меллеша помічним священиком до 70-річного батька, а коли батько в 1940 році вийшов на пенсію, то єпископ призначив о. Євгена парохом цього приходу. На початку 1949 року органи місцевої влади при повній згоді й підтримці КДБ забороняють о. Євгену виконувати душпастирську роботу і виселяють його з сім'єю з парохіального будинку. Після цих заходів він не піддався агітації возз'єднатися з російським православ'ям. 13 серпня 1950 року працівники КДБ заарештовують, а Закарпатський обласний суд 12 грудня 1950 р. засуджує о.Євгена Меллеша на 25 років позбавлення волі з поразкою в правах терміном на 5 років і конфіскацією належного йому майна.
Після суду через Львівську тюрму-розподільник був вивезений у табори ГУЛАГу.
З місць позбавлення волі був звільнений у серпні 1962 року. Із Тайшетського табору № 51 він виїхав у м. Гайдудорог (Угорщина), де проживав як пенсіонер. Помер о. Євген Меллеш 6 квітня 1974 року на 75-му році життя і 55-му році свого душпастирства в м. Гайдудорог.
З 1949 року по 1991 рік будівлі греко-католицької церкви підпорядковані Московському патріархату.
31 липня 1991 року зареєстровано відновлену греко-католицьку громаду Великого Березного. З 1995 року парафією Вознесіння Господа Нашого Ісуса Христа опікується отець Василь Данилаш. У липні 1998 року розібрано старий іконостас. Новий іконостас вирізьбив Йосип Волосянський, ікони намалювали художники Йосип та Василь Пал. До 2001 року Богослужіння проводились почергово з православною громадою.
З 2001 року церква Вознесіння ГНІХ в Великому Березному повністю повернута в лоно Мукачівської греко-католицької єпархії. З часом греко-католицькій громаді повертають колишні церковні будівлі в напівзруйнованому стані. З 2003 року по 2004 рік проведено ремонт однієї частини повернутої будівлі, де наразі є церковна фара та катехитичні класи. У 2014 році розпочато реконструкцію однієї з будівель, яку перелаштовано на ритуальний будинок. Відродження храму та церковних будівель відбулося значною мірою завдяки зусиллям вірників та о. Василя при участі благодійників. При парафії є парафіяльний хор, щороку проводиться підготовка дітей до Першої Сповіді та Першого Святого Причастя, працює катехитичний центр «Вознесіння», більше 20 років діє спільнота Святого Ружанця.
[ngg src="galleries" ids="39" display="basic_thumbnail"]
смт. Великий Березний, вул. Шевченка, 47
неділя та святкові дні
9.00 - Утреня
11.00 - Божественна Літургія
будні (щодня)
8.00 - Божественна Літургія
18.00 - Божественна Літургія
субота
16.00 - Вечірня
Сотрудники парафії:
Настоятель парафії Вознесіння ГНІХ став. прот. о. Василь Данилаш
Сотрудник парафії Вознесіння ГНІХ о. Павло Ман