Перейти до вмісту

Парафія Вознесіння ГНІХ

Великий Березний – районний центр Великоберезнянського району Закарпатської області, розташований у верхній течії річки Уж, біля підніжжя гірських хребтів. Перші письмові згадки про Великоберезнянський район датуються 1409 роком. У державному податковому списку за 1427 рік йдеться про те, що Великий Березний належить до володінь Ужгородської домінії графів Другетів.

У 1751 році згадується кам’яна церква Святого Миколая. Теперішня мурована греко-католицька церква, яка первісно була зведена з дерева, датується 1792 роком. У 1902 році було реконструйовано церкву в Великому Березному на кошти місцевих мешканців, які емігрували до Сполучених Штатів. У 1929 році єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії Петро Гебей призначає о. Євгена Меллеша помічним священиком до 70-річного батька, а коли батько в 1940 році вийшов на пенсію, то єпископ призначив о. Євгена парохом цього приходу. На початку 1949 року органи місцевої влади при повній згоді й підтримці КДБ забороняють о. Євгену виконувати душпастирську роботу і виселяють його з сім’єю з парохіального будинку. Після цих заходів він не піддався агітації возз’єднатися з російським православ’ям. 13 серпня 1950 року працівники КДБ заарештовують, а Закарпатський обласний суд 12 грудня 1950 р. засуджує о.Євгена Меллеша на 25 років позбавлення волі з поразкою в правах терміном на 5 років і конфіскацією належного йому майна.

Після суду через Львівську тюрму-розподільник був вивезений у табори ГУЛАГу.

З місць позбавлення волі був звільнений у серпні 1962 року. Із Тайшетського табору № 51 він виїхав у м. Гайдудорог (Угорщина), де проживав як пенсіонер. Помер о. Євген Меллеш 6 квітня 1974 року на 75-му році життя і 55-му році свого душпастирства в м. Гайдудорог.

З 1949 року по 1991 рік будівлі греко-католицької церкви підпорядковані Московському патріархату.

31 липня 1991 року зареєстровано відновлену греко-католицьку громаду Великого Березного. З 1995 року парафією Вознесіння Господа Нашого Ісуса Христа опікується отець Василь Данилаш. У липні 1998 року розібрано старий іконостас. Новий іконостас вирізьбив Йосип Волосянський, ікони намалювали художники Йосип та Василь Пал. До 2001 року Богослужіння проводились почергово з православною громадою.

З 2001 року церква Вознесіння ГНІХ в Великому Березному повністю повернута в лоно Мукачівської греко-католицької єпархії. З часом греко-католицькій громаді повертають колишні церковні будівлі в напівзруйнованому стані. З 2003 року по 2004 рік проведено ремонт однієї частини повернутої будівлі, де наразі є церковна фара та катехитичні класи. У 2014 році розпочато реконструкцію однієї з будівель, яку перелаштовано на ритуальний будинок. Відродження храму та церковних будівель відбулося значною мірою завдяки зусиллям вірників та о. Василя при участі благодійників. При парафії є парафіяльний хор, щороку проводиться підготовка дітей до Першої Сповіді та Першого Святого Причастя, працює катехитичний центр «Вознесіння», більше 20 років діє спільнота Святого Ружанця.

смт. Великий Березний, вул. Шевченка, 47

неділя та святкові дні

9.00 – Утреня
11.00 – Божественна Літургія

будні (щодня)

8.00 – Божественна Літургія
18.00 – Божественна Літургія

субота

16.00 – Вечірня

Сотрудники парафії:

Настоятель парафії Вознесіння ГНІХ став. прот. о. Василь Данилаш

Сотрудник парафії Вознесіння ГНІХ о. Павло Ман