Перейти до вмісту

Парафія Вознесіння Господнього, с. Великі Лази

Існують перекази, що в Великих Лазах до будівництва сучасної мурованої церкви існувала дерев’яна церква. Будівництво сучасної мурованої греко-католицької церкви Вознесіння Господнього розпочалося на початку ХІХ століття в 20-х роках. В 1835 році будівництво храму було завершено, про що свідчить напис на дошці перед входом до Велико-Лазького храму. В той же час було збудовано і парафіяльний будинок – церковну фару, в якій проживав священик, що обслуговував крім Великих Лаз і філії: Глибоке, Циганівці та Підгорб.

Вихідцем із села Великі Лази був отець Михайло Балог – видатна духовна та громадська постать. Михайло Балог (1857-1916) – народився у селі Великі Лази у родині місцевого священика. Єпископ Юлій Фірцак іменує його парохом у Марамориський Сигіт. У 1898 році його призначено вікарієм Мараморощини. В церквах вікаріату сприяв організації хорів, залученню священиків до громадських справ, заснував бурсу в Сиготі для хлопців з слов’янського населення.

Слід відзначити, що ВеликоЛазька парафія була осередком духовного життя цілої околиці, зокрема на празник Вознесіння Господнього сходилося багато процесій із навколишніх сіл.

З 1941 року і до початку відкритого гоніння греко-католицької Церкви в 1949 році, парохом у с. Великі Лази та с.Глибоке був о.Михайло Дзуровчик. За часів більшовицької окупації Великолазького пароха, о.Михайла Дзуровчика(1900-1975), було репресовано, за відмову перейти до Російської Православної церкви. Отця Михайла з сім’єю виселяють із парафіяльного будинку. Працівники КДБ 7 квітня 1950 р. заарештовують, а Закарпатський обласний суд 17 травня 1950 р. засуджує о.Михайла на 25 років позбавлення волі з поразкою в правах терміном на 5 років і конфіскацією належного йому майна. Пройшовши тюрми-розподільники, був вивезений у табори ГУЛАГу міст Кемерова й Омська, де його праця використовувалася на різних будівельних роботах. Важка праця і нелюдські умови утримання в’язнів підірвали здоров’я о. Михайла.

У 1949 році церкву Вознесіння Господнього у селі Великі Лази було примусово передано російській православній церкві.

Після легалізації греко-католицької Церкви на початку 90-х, Свято-Вознесенський храм не повернуто. У 1991 році відновленій греко-католицькій громаді не вдалося домовитися про почергове богослужіння у колишній греко-католицькій церкві. Впродовж багатьох років вірники молилися на кладовищі біля храму, під дощем та на морозі, не дивлячись на те, що вищі суди України, прийняли постанову про усунення перешкод щодо почергового богослужіння у храмі Вознесіння Господнього греко-католикам.

На даний момент богослужіння відбуваються у приміщенні церковної фари, яка повернута громаді у напівзруйнованому, аварійному стані. Враховуючи тісні приміщення будівлі, на великі свята богослужіння проводяться, як і раніше на подвір’ї Свято – Вознесенського храму.

На Різдвяні свята 2012 року на Закарпаття вперше прибув новий Апостольський Нунцій в Україні – Високопреосвященний архієпископ Томас Едвард Галліксон. На празник Рождества Христового 7 січня 2012 року Високопреосвященний архієпископ Томас Едвард Галліксон, Преосвященний владика Сілард Керестеш, єпископ-емерит Гайдурозький з Угорщини та Преосвященний владика Мілан, єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії відвідали село Великі Лази. Тут з хлібом і сіллю владик чекали молодь та вірники, подарували теплі вірші, а також коляду. Після привітання Апостольський нунцій сказав слово до пастви і пообіцяв що буде інформувати Святішого Отця про страждання вірників. Всі владики разом уділили своє Архієрейське благословення.

З початку 90-х років парафією, в різний час опікувалися священники: о.Тиберій Вереш, о.Іван Тидір, о.Олексій Мешко, о.Мартин Ваврак, о.Олег Гірник. Сьогодні парафією опікується о.Михайло Михайлець.

Не дивлячи на міжконфесійне протистояння чисельність парафії Вознесіння Господнього у селі Великі Лази зростає. Проводиться підготовка дітей до Першої Сповіді та Першого Святого Причастя. Організовуються екскурсії для дітей та молоді, в яких відвідуються монастирі та замки нашого краю, а також паломництва для вірників до святинь та відпустових місць, як нашої єпархії, так і поза її межами. При парафії діє спільнота Вервиці – Святого Ружанця.

Ужгородський р-н, с. Великі Лази

І неділя

11.00 – Божественна Літургія
Вечірня (після Літургії)

ІІ неділя

8.00 – Утреня
9.30 – Божественна Літургія

І п’ятниця місяця

8.00 – Сповідь
9.00 – Божественна Літургія

Сотрудники парафії:

Настоятель парафії Вознесіння Господнього с.Великі Лази о.Михайло Михайлець