Парафія Жінок-мироносиць, с.Холмець

Парафія Жінок-мироносиць, с.Холмець

Село Холмці – одне із сіл Ужгородського району на ріці Латориця, де мирно співмешкають представники двох найсчисленніших громад – української та угорської. В околиці Холмців відомі давні поселення, в тому числі й слов'янські VIII — ІХ ст. У перших письмових джерелах населений пункт згадується як «Helmech». Хоча, напевно, назва виникла у слов’янському мовному середовищі, фіксуючи, що село започатковане на пагорбах-холмах, згадка про село Холмці датується 902 роком під назвою Великий Холмець. Одна з родин, що однією з перших почала обробляти навколишні землі, йменувалася Корлат. Тому за часів короля Ласла ІV, у 1286 році, село називалося Корлатгелмец. 1417 року вже разом з угорцями проживали й русини. А найбагатшими поміщиками 1545 року були Корлат Ласло та Вейкей Ференц.1729 року родин русинів у селі побільшало. 1788 року церкву було перенесено на долину, де унікальна історична споруда знаходиться й нині.

Є згадка про те, що в 1933 р. 70 греко-католиків зі священиком Юлієм Желтваєм придбали дуже мелодійний дзвін. Два рази дзвін знімали через воєнне та повоєнне лихоліття.

У 1960-х роках була спроба викрасти дзвін, але селяни врятували його. Греко-католицька дзвіниця на той час була вже знищена і відбудувати її влада не дозволяла. У 1986 р. войовничі атеїсти з допомогою війська зруйнували римо-католицький костел.

У 1994 р. всі три громади відбудували римо-католицький костел, а потім, за ініціативою жінок (8 березня 20 жінок вийшло копати рови на фундамент), взялися за спорудження першої в селі греко-католицької церкви, проект якої підготував священик Юрій Довганинець. Мурована церква розмірами 19: 8 м має форму базиліки з п’ятиярусною вежею над входом, поряд вимурували дзвіницю. Три дзвони вилиті в Новому Роздолі на Львівщині. У липні 1996 р. церкву освятив єпископ Іван Семеді. Розпис стін та малювання ікон виконав Федір Лащак. Дирекція коледжу мистецтв допомогла з виготовленням іконостасу: студенти Олег Товт, Віталій Манцулич та Петро Кармазин вирізьбили царські двері як свою дипломну роботу.

Греко-католицька громада відновилася у 1991 році на чолі зі священником Юрієм Довганинцем. Продовжив опікуватися парафією о. Іван Левко, потім о.Микола Клин і з 2009 року знову о.Іван Левко.

У 2013 році на майдані коло сільради постала у всій своїй красі та величі, в оточенні білокрилих ангелів Пресвята Діва Марія. Посвячення пам’ятника здійснював владика Ніл. Пречиста Діва Марія, яка так велично постала на майдані, щоденно нагадуватиме людям, що треба сіяти добро, допомагатиме тим, хто заблукає.

Село невелике, мешкають тут лише 946 осіб, але діють 4 релігійні конфесії, є у селі три храми. І що головне: усі живуть у злагоді та мирі, помагаючи один одному.

[ngg src="galleries" ids="81" display="basic_thumbnail"]

Ужгородський р-н, с.Холмець, вул. Центральна

неділя та святкові дні

9.00 - Божественна Літургія

напередодні свят

16.00 - Вечірня 

Сотрудники парафії:

Настоятель парафії прот.Іван Левко