Співчуття з приводу смерті владики Ладіслава Гучка Апостольського екзарха Греко-Католицької Церкви в Чехії
“Daruj, Kriste, odpočinutie duši zosnulemu Tvojmu služobníkovi, tam, kde
niet bolesti, ani zarmutku ani žiaľu, ale život večný.”
S veľkou bolesťou sme obdržali správu o úmrtí vášho milovaného biskupa
Ladislava, ktorý odovzdala svoju nesmrteľnú dušu Stvoriteľovi po plodnom a plnom
živote.
Prosíme nášho nebeského Otca darovať svojmu služobníkovi večný odpočinok vo
svojom Kráľovstve.
VIČNAJA PAMJAŤ!
mons. Teodor MACAPULA, I.V.E.
eparchiálny biskup
mons. NIL (LUSHCHAK), OFM
pomocný biskup
14 січня 2025 року в празькій лікарні після нетривалої хвороби помер владика Ладіслав Гучко, Апостольський екзарх Греко-Католицької Церкви в Чехії. Він відійшов у вічність на 77-му році життя, примирившись з Богом та укріпившись таїнствами. Дякуємо йому за довге і віддане служіння Церкві. Нехай спочиває з миром. Про це повідомляє Єпископська конференція Чехії.
Ладіслав Гучко народився 16 лютого 1948 року в Пряшеві в родині греко-католицького священника. Сім'я зазнала переслідувань після примусового розпуску греко-католицької церкви і була змушена виїхати з Пряшева. Вони повернулися туди в 1955 році, але до 1963 року батько був змушений працювати за межами Пряшева і приїжджав до сім'ї тільки по неділях. Коли в 1966 році його не прийняли на богословський факультет у Братиславі, нібито через брак місць, він почав вивчати експериментальну фізику на природничому факультеті Університету прикладних наук у Кошице, який закінчив з відзнакою в 1971 році.
У 1972 році склав іспит і захистив дисертацію в галузі фізики твердого тіла (RNDr.). Однак через свої релігійні погляди не зміг залишитися на природничому факультеті і був змушений шукати іншу роботу. З 1973 по 1989 рік жив у Братиславі, де займався науково-дослідницькою роботою в галузі видобутку нафти і газу. У 1987 році отримав ступінь кандидата геологічних наук (CSc.) в Гірничому університеті в Остраві. Брав активну участь у неформальних релігійних групах.
Кілька місяців після падіння тоталітаризму працював редактором у газеті "Katolícke noviny". У 1990-1991 роках працював виконавчим секретарем Словацької єпископської конференції. Після 1989 року для нього відкрилися можливості для систематичного вивчення богослов'я. У 1992 році він був направлений до Риму на богословські студії в Папському Латеранському університеті, який закінчив у 2000 році зі ступенем доктора філософії. Темою його дисертації були космологічні ідеї російських релігійних мислителів 19-20 століть.
Священичі свячення отримав 30 березня 1996 року з рук Монс. Славоміра Мікловша, єпископа Крижевацької єпархії в Хорватії. Після повернення з Риму в 2000 році почав викладати догматичне богослов'я в Богословському інституті в Кошице і одночасно здійснювати духовне служіння в Геріатричному центрі святого Луки в Кошице. Він є членом-засновником і головним редактором богословського журналу "Verba Theologica", який спільно видають Богословські інститути у Кошице та Спішській Капітулі. Він також протягом року служив духівником у семінарії св. Карла Борромео в Кошице. У 1997 році опублікував книгу роздумів і медитацій під назвою "Життя - це стосунки".
24 квітня 2003 року Святіший Отець Іван Павло ІІ призначив його Апостольським екзархом для католиків візантійського обряду в Чеській Республіці та одночасно титулярним єпископом Орестейським. Єпископські свячення отримав 31 травня 2003 року в Празі.
У 2004 році отримав габілітацію на богословському факультеті в Кошице на звання доцента в галузі догматичного богослов'я. У 2005-2011 роках був генеральним секретарем Чеської єпископської конференції. Був членом Комісії доктрини віри та Комісії католицької освіти.