Папа Франциск: богослужіння мають вести до зустрічі з Христом

Папа Франциск: богослужіння мають вести до зустрічі з Христом

Січ 20, 2023

Зустрічаючись із учасниками курсу для відповідальних за організацію богослужінь у дієцезіях, Святіший Отець закликав до належних зусиль у напрямку відкривання багатства літургії.

20 січня 2023 р. Папа Франциск прийняв на аудієнції учасників курсу для відповідальних за організацію богослужінь у дієцезіях, який триває у Папському інституті святого Ансельма. У своєму слові Святіший Отець відзначив вагому роль церемоніймейстерів задля того, щоб літургія сяяла зовнішньою пристойністю, простотою та порядком і нагадав про важливі літургійні принципи, на які вказує ІІ Ватиканський Собор.

Служіння задля добра громади

Папа Франциск зазначив, що служіння того, хто навчає звершування богослужінь є важливим для єпископів, співпрацівником яких він є. «Ось чому кожен єпископ призначає вчителя, який діє стримано, старанно, не ставлячи обряд вище того, що він виражає, але допомагає зрозуміти його сенс і дух, підкреслюючи своєю діяльністю, що центром є розп’ятий і воскреслий Христос», – сказав Святіший Отець. У цьому служінні необхідно завжди мати перед очима добро громади, душпастирство вірних, щоб супроводити Христовий люд. «Якщо ми нехтуємо цим, ми матимемо прекрасні ритуали, але без сили, без смаку, без сенсу, тому що вони не торкаються серця та існування Божого люду… Бо це Христос викликає трепіт серця, це зустріч з Ним приваблює дух», – підкреслив Папа, додаючи, що богослужіння, яке не євангелізує, не є автентичним.

Належне літургійне формавання

Святіший Отець зауважив, що однією з цілей, поставлених ІІ Ватиканським Собором, є супроводжувати вірних, щоб відновити здатність повноцінно жити літургійною чинністю і продовжувати чудуватись тому, що відбувається перед нашими очима під час богослужіння. Щоб досягти цього, найперше необхідно приділити увагу літургійному вихованню духовенства (пор. Sacrosanctum Concilium, 14). Водночас Папа вказав на необхідність практичної реалізації літургійної реформи. «Зовнішня пристойність, простота і порядок досягаються тоді, коли кожен поступово, з роками, беручи участь у звершуванні обряду, живучи ним, розуміє, що він повинен робити. Звичайно, як у великому оркестрі, кожен повинен знати свою партію, рухи, жести, тексти, які він вимовляє або співає; тоді літургія може бути симфонією хвали, симфонією, навченою з lex orandi Церкви», – сказав Святіший Отець. Він виокремив школи для літургійної практики, які створюються при соборах, заохотивши учасників курсу допомагати ректорам семінарій готувати майбутніх священників, належно дбаючи за виразну вимову, жести та знаки, які сприятимуть доброму звершуванню богослужінь.

Плекати зрозумілий богослужбовий стиль

Папа Франциск увиразнив завдання церемоніймейстерів, щоб вони плекали сталий стиль богослужінь. «Немає потреби влаштовувати гарний “парад”, коли присутній єпископ, а потім усе знову повертається, як раніше. Ваше завдання полягає не в тому, щоб організувати церемонію одного дня, а в тому, щоб запропонувати літургію, яку можна наслідувати, з тими пристосуваннями, які громада може сприйняти, щоб зростати в літургійному житті. Таким чином, поступово зростає богослужбовий стиль дієцезії», – зауважив Святіший Отець. Він закликав відповідальних за організацію богослужінь допомагати душпастирям з делікатністю та в дусі братерства розмірковувати над Літургією, а також готуватись до неї разом з вірними. «У цьому завданні той, хто навчає богослужінь, повинен використовувати велику душпастирську мудрість: якщо він буде серед людей, то відразу зрозуміє, одразу це зрозуміє і добре знатиме як супроводжувати співбратів, як підказувати спільнотам те, що є придатним і можливим для здійснення, які кроки необхідні для спільного звершення богослужіння, щоб наново відкривати красу літургії», – зазначив Папа.

Цінність тиші

На завершення Святіший Отець закликав плекати мовчання, особливо перед початком богослужінь, які інколи сприймаються як соціальні зібрання. «Часто у захристіях шумно перед і після богослужінь, а тиша відкриває і готує до таїнства: саме тиша готує до таїнства, дозволяє засвоїти, дає відлуння почутого Слова. Братерство – це прекрасно, вітатися одні з одними – це прекрасно, але саме зустріч з Ісусом надає сенс нашій зустрічі, тому, щоб ми знову віднайшли одне одного. Ми повинні заново відкрити та цінувати тишу!» – наголосив Папа Франциск.
о. Яків Шумило, ЧСВВ – Ватикан
Поділитись
Категорія