Свята Корона — покровителька на часи епідемії

Свята Корона — покровителька на часи епідемії

Бер 18, 2020

Це східнохристиянська мучениця, колись давно вшановувана як захисниця від мору. Колись вона належала до відомих святих, а потім її ім’я призабулося…

Про життя святої Корони залишилось небагато даних. Із того, що в Церкві про неї відомо, вона ще зовсім молодою дівчиною стала дружиною римського солдата з Сієни на ім’я Віктор, християнина, який у часи переслідувань послідовників Христа не погодився зректися своєї віри, і був за це страчений. Молоденька вдова загинула мученицькою смертю під час переслідувань від імператора Антонія або Діоклетіана. За ефіопськими переказами, подружжя належало до ранньохристиянської спільноти.  Пошана, яку християни віддавали святій мучениці Короні, перейшла кордони держав, подібно як їх долає нинішній коронавірус. Легенди про мученицю пізньої античності знані в Азії, Африці та Європі.   

Приклад вірності вірі 

Найперша, «початкова» грецька легенда про Віктора й Корону каже про їхнє мучеництво в Дамаску, але пізніше вона повторюється в різних варіантах. Тому окрім нинішньої столиці Сирії місцем їхньої смерті називають також Антіохію на півдні сучасної Туреччини, Александрію в Єгипті, Сицилію і Марсель. Святу Корону вшановують візантійська, латинська і ефіопська Церкви. З Близького Сходу легенда про цю святу дісталася Італії, найпізніше у VI столітті. Реліквії святого подружжя є в Кастельфідардо біля Анкони (Італія), містечку на узбережжі Адріатичного моря. Вже у ті часи постав присвячений їм храм. І вже тоді, у VI столітті, святу Корону показували як приклад вірності вірі. 997 року імператор Оттон ІІІ перевіз ці реліквії до Аахена, а в XIV столітті імператор Карл IV перевіз їх до Праги.   

Покровителька в різних справах 

Із тих часів походять також і перші докази вшанування цієї святої в Баварії, Чехії та Нижній Австрії. Там і в деяких інших регіонах св.Корону вшановують як покровительку, яка не тільки захищає від епідемій, але і є символом стійкості у вірі.  До традицій місцевої віри належать, наприклад, щорічні паломництва св.Корони в Нижній Австрії. 1504 року в невеличкому поселенні St. Corona am Wechsel (місто існує понині) у вирізаному дуплі в липі знайдено її статуетку, а на пам’ять про цю подію там поставили каплицю. Культ святої Корони знаний і по інших частинах Австрії, також і в Відні, де до наших днів працює Аптека святої Корони. За цієї нагоди австрійські медіа звертають увагу: факт, що чеканені у 1892-1924 роках монети називалися «коронами» (крони), пояснюється тим, що св.Корона — також і покровителька вдалого розміщення фінансів, а заодно покровителька шукачів скарбів і тих, хто грає в лотерею.  Католицька Церква згадує св.Корону 14 травня. І, може, до цього дня вже буде подолано нинішню загрозу епідемії коронавірусу.   Джерело: CREDO: credo.pro/2020/03/258698
Поділитись
Категорія