06 Сер 2024
Слово дня

Таємниця Преображення: Відкриття Божества і Людської Краси

0:00
/

Другого соборного послання Петрового читáння.

2 Пт. 65 зач.; 1, 10-19.

10. Браття, старайтеся утвердити ваше покликання й вибрання; бо чинячи це, ніколи не спотикнетеся. 11. Таким бо чином широко буде вам відкритий вхід у вічне царство Господа нашого й Спаса Ісуса Христа.

12. Ось чому я повсякчас дбатиму, щоб пригадувати вам ці речі, хоч ви їх знаєте й утверджені в теперішній правді. 13. Вважаю за справедливе, доки я в цім наметі, розбуджувати вас цим напімненням, 14. знаючи, що незабаром мені треба буде покинути цей намет, як Господь наш Ісус Христос мені об'явив. 15. Буду, однак, старатися, щоб ви завжди, навіть по моїм відході, тримали в пам'яті ці речі. 16. Бо не йдучи за хитро вигаданими байками, ми об'явили вам потугу й прихід Господа нашого Ісуса Христа, але бувши наочними свідками його величчя. 17. Бо він прийняв від Бога Отця честь і славу, коли до нього прийшов такий голос від Величної слави: «Це мій син возлюблений, якого я вподобав». 18. Цей голос ми чули, як сходив з неба, коли ми були з ним на святій горі.

19. Маємо і потвердження пророчого слова. Ви добре робите, вважаючи на нього як на світильник, що світить у темнім місці, поки не почне розвиднятись і рання зоря не зійде в серцях ваших.

Від Матея святого Євангелія читáння.

Мт. 70 зач. 17, 1-9.

1. В той час узяв Ісус Петра, Якова та Івана, його брата, повів їх окремо на високу гору 2. і преобразився перед ними: обличчя його сяяло, наче сонце, а одежа стала білою, наче світло. 3. І ось з'явилися їм Мойсей та Ілля і з ним розмовляли.

4. Озвавсь Петро й каже до Ісуса:

– Господи, добре нам тут бути! Як хочеш, зроблю тут три намети: один для тебе, один для Мойсея і один для Іллі.

5. Він говорив іще, аж ось ясна хмара повила їх і з хмари було чути голос:

– Це – мій улюблений Син, якого я вподобав: його слухайте.

6. Почувши це, учні впали лицем до землі і злякались вельми. 7. Ісус же підійшов, доторкнувся до них і каже:

– Устаньте, не бійтеся!

8. Підвівши очі, вони не бачили нікого крім самого Ісуса.

9. Коли ж сходили з гори, Ісус наказав їм:

– Нікому не розповідайте про це видіння, аж поки Син чоловічий не воскресне з мертвих.

Таємниця Преображення: Відкриття Божества і Людської Краси

Сьогодні маємо свято Преображення Господнього і Церква дає нам до роздумування Євангеліє від Матея, який не був очевидцем цієї події, але імовірно міг чути її від апостола Якова, який разом з Петром та Іваном були на горі Тавор. В євангелії, Ісус просить своїх учнів, щоб нікому не розказували про це видіння, аж поки Він не воскресне з мертвих. Чому ця подія вимагала такої таємниці? Бо Христос бажав доповнити її стражданнями на хресті. На таворській горі привідкрилася людям краса і слава божества Христа, а на Голготі він показує в чому полягає краса людини- любов і жертовність аж до смерті. Одна з стихир вечірні, яку співає перед святом Преображення говорить так: Природу Адама змінити бажаючи, Христос восходить нині на гору Таворську, щоб розкрити таїнникам Божество. Ми через гріх успадкували від Адама бажання жити для себе, турбуватися тільки своїм життям, тому Христос спочатку показує красу Бога, щоб потім показати до чого людина покликана, в чому справжня її краса- це бути в усьому подібними до Бога. Молімося, щоб Господь давав нам добре бажання завжди бути подібним до Нього і Його наслідувати. Амінь.

о. Василь Голодняк

Поділитись
Категорія