Папа запросив Східні Католицькі Церкви до участі в Ювілейному році

Папа запросив Східні Католицькі Церкви до участі в Ювілейному році

Тра 28, 2024

У спеціальній Буллі з нагоди проголошення Звичайного ювілею 2025 року Святіший Отець Франциск закликав Східні католицькі Церкви «відчути себе особливо бажаними в Римі». Булла «Надія ж не засоромить» була опублікована у Ватикані 9 травня з головним посланням Ювілейного року «Нагода для всіх відродити надію».


З особливим закликом до участі в Ювілейному році папа звернувся до Східних католицьких Церков. «Особливо я хотів би запросити до цієї прощі вірних Східних Церков, особливо тих, які вже перебувають у повному сопричасті з Наступником Петра», — мовиться у буллі. «Вони, які так багато страждали, часто аж до смерті, за свою вірність Христові та Церкві, повинні відчувати себе особливо бажаними в Римі, який є Матір’ю і для них і де зберігається так багато спогадів про їхню присутність. Католицька Церква, збагачена їхніми давніми Літургіями, богослов’ям і духовністю Отців, ченців та богословів, хоче символічно виявити їм і їхнім православним братам та сестрам свою гостинність у той час, коли вони вже йдуть своєю власною Хресною дорогою, адже часто змушені залишати свою батьківщину, свої святі землі, звідки насильство та нестабільність виганяють їх до безпечніших країн. Для них надія на любов Церкви, яка не покине їх, але піде за ними, куди б вони не потрапили, робить знамення Ювілею ще потужнішим».


У документі Папа Франциск наголошує, що першим знаком надії є «мир для світу, який знову занурюється у трагедію війни». «Забувши трагедії минулого, людство переживає нове важке випробування, в якому так багато народів пригноблені жорстокістю насильства», тому «ювілей має нагадати нам, що ті, хто стануть „миротворцями, синами Божими назвуться“».


З нагоди святого Ювілейного року Папа запропонував урядам різних країн «започаткувати ініціативи, які відновлюють надію: форми амністії або пом’якшення покарання, покликані допомогти людям відновити віру в себе і в суспільство; шляхи реінтеграції в спільноту, підкріплені конкретними зобов’язаннями дотримуватися законів». Це звернення є особливо актуальним у контексті російської агресії проти України, порушення з її боку міжнародного права та жорстокого утримання заручників.


Папа Франциск теж згадує про біженців і мігрантів, «яких складні міжнародні події змушують тікати, щоб уникнути воєн, насильства і дискримінації, повинні бути гарантовані безпека і доступ до праці та освіти, необхідні інструменти для їх інтеграції у новий соціальний контекст».


Як альтернативу війні та витратам на озброєння Папа пропонує створити Всесвітній фонд для остаточної ліквідації голоду і розвитку найбідніших країн, «щоб їхні жителі не вдавалися до насильницьких або обманних рішень і не були змушені покидати свої країни в пошуках більш гідного життя».


«Нехай наступний Ювілей буде Святим роком, який характеризується надією, що не згасає, надією на Бога. Нехай же він допоможе нам наново відкрити необхідну довіру як до Церкви, так і до суспільства, у міжособистісних стосунках, у міжнародних відносинах, у сприянні гідності кожної людини та у пошані до створеного світу», — висловлює побажання Папа Франциск у буллі проголошення Ювілейного року.


Додамо, що Ювілейний рік є нагодою для всієї Церкви пережити Божу благодать через інтенсивні молитовні заходи та події. Папа постановив відчинити Святі двері базиліки Святого Петра у Ватикані 24 грудня 2024 року, розпочинаючи Звичайний ювілей. Наступної неділі, 29 грудня, Папа відчинить Святі двері базиліки Святого Івана Латеранського, яка 9 листопада цього року святкуватиме 1700-ту річницю свого посвячення. Відтак 1 січня 2025 року під час урочистостей на честь Пресвятої Богородиці будуть відчинені Святі двері Папської базиліки Пресвятої Марії (Санта-Марія-Маджоре). У неділю, 5 січня, — Папської базиліки Святого Павла за мурами. У неділю, 29 грудня, 2024 року в усіх катедральних і прокатедральних храмах єпархіальні єпископи відслужать Божественну Літургію як урочисте відкриття Ювілейного року. Ювілейний рік завершиться зачиненням Святих дверей Папської базиліки Святого Петра у Ватикані 6 січня 2026 року.


На Ювілейний рік припадає важлива для всіх християн річниця — 1700 років Першого Вселенського Собору, Нікейського Собору. Папа Франциск нагадує у буллі, що «на Нікейському Соборі також обговорювалося питання датування Великодня. З цього приводу і сьогодні існують різні погляди, які не дають святкувати подію заснування віри в один день. За провіденціальним збігом обставин це відбудеться саме у 2025 році. Нехай це буде закликом для всіх християн Сходу і Заходу зробити рішучий крок до єдності навколо спільної дати святкування Великодня». Із приводу святкування Пасхи за новим стилем в Україні Блаженніший Святослав наголосив на необхідності скликання Всецерковного Собору, «який би охоплював не тільки західне християнство, а й східне», оскільки це питання неможливо вирішити лише на локальному рівні.


Джерело: Католицький Оглядач

Поділитись
Категорія