ЦЕРКВА КАЖЕ «НІ» ВЕСНЯНИМ ПАЛАМ!
Дорогі вірники, всі люди доброї волі!
В цю весняну пору року все частіше спостерігаємо невтішну картину спалювання сухої рослинності, наслідки від чого дуже різноманітні: пожежі, забруднення довкілля, вигорання ґрунтового покриву, загибель диких тварин, шкода людині і всьому Творінню.
При спалюванні рослинних залишків у повітря вивільняється значна кількість мікрочастинок диму разом з пилом, окисом азоту, чадним газом, важкими металами і низкою канцерогенних сполук. Виділяється бензопірен, що викликає у людини ракові захворювання та вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для живих організмів речовини. З травою та листям горить і різноманітне сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. Слід зазначити, що вогнем знищується не лише сухостій, але й насіння і коріння живих рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів. Руйнується гумус, гинуть мікроорганізми, які відіграють важливу роль у різноманітних ґрунтоутворювальних процесах і допомагають рослинам засвоювати корисні речовини, зокрема азот. При цьому родючість ґрунту, як хибно вважають палії, ніяким чином не підвищується.
Дим від спалених трав і, часто, від сміття, яким також не гребують «збагатити» природне довкілля порушники, шкодить дихальній та іншим системам людини. Це особливо важливо наголошувати в той час, коли забруднене повітря спричиняє мільйони передчасних смертей щорічно.
Отже, спалювання сухої рослинності – порушення законодавства, правил благоустрою, загроза життю та здоров’я людей, і просто гріх безвідповідаьності за Боже Творіння. Порушення законодавства передбачає адміністративну і кримінальну відповідальність, а також фінансові стягнення. Альтернативою спаленню є компостування.
Церква піклується про духовний стан і про здоровий спосіб життя як своїх вірників, так і людства як Божого створіння взагалі і тому не залишається осторонь цієї проблеми, даючи їй відповідну оцінку і допомогу у вирішенні. Тому звертаємось до Вас із закликом відмовитись від шкідливої звички спалювати рослинні залишки.
Свідомі християни та громадяни, скажімо категоричне: “Ні підпалам”!, бо той, хто любить свого ближнього і себе, той не буде спалювати рослинність і чинити зло проти Творіння!
В особливий спосіб звертаємось до душпастирів з проханням ознайомити вірних з текстом даного звернення, а також сприяти поширенню інформації про шкідливість спалювання залишків рослинності та сміття в межах своїх парафіяльних громад.
Єпископ Ніл
апостольський адміністратор Мукачівської греко-католицької єпархії, Голова комісії в справах екології Мукачівської греко-католицької єпархії
Єпископ Антал
ординарій Мукачівської римо-католицької дієцезії, Голова комісії з екології та мігрантів Римсько-католицької конференції єпископів України
Митрополит Феодор
митрополит Мукачівсько-Ужгородської єпархії Української Православної Церкви
iers.org.ua