Лев XIV журналістам: відважно обирайте шлях комунікації миру

Лев XIV журналістам: відважно обирайте шлях комунікації миру

Тра 12, 2025

Дякуючи журналістам за працю, виконану в цей особливий період в житті Церкви, Папа Лев XIV підніс заклик про звільнення тих журналістів, які через вірність своїм обов’язкам потрапили до в’язниці. Він наголосив на тому, що мир залежить також і від того, як ми комунікуємо.

«Ви перебуваєте на передовій, розповідаючи про конфлікти та сподівання на мир, про ситуації несправедливості та бідності, про мовчазну працю багатьох людей задля кращого світу. Саме тому я прошу вас свідомо і відважно обирати шлях комунікації миру», – таким побажанням Папа Лев XIV завершив своє слово до журналістів. Зустріч, яка в понеділок, 12 травня 2025 р., відбулася в залі Павла VI у Ватикані, була присвячена представникам медіа з усього світу, які в ці дні прибули до Риму, щоб висвітлювати події, пов’язані з похороном Папи Франциска та обранням Лева XIV. «Дякую вам за роботу, яку ви зробити та робите в цей час, який для Церкви є часом благодаті», – сказав Святіший Отець.

Мир починається з кожного з нас

Папа нагадав, що Ісус у своїй нагірній проповіді називав блаженними миротворців. За його словами, це блаженство є викликом для всіх, але особливим чином стосується журналістів, покликаних розвивати «інший стиль комунікації», не той, який «шукає схвалення будь-якою ціною, не приміряє на себе агресивні слова, не приймає модель суперництва, ніколи не відокремлює пошуки правди від любові, з якою ми повинні її шукати». «Мир починається з кожного з нас: з того, як ми дивимося на інших, як слухаємо інших, як говоримо про інших; і в цьому сенсі те, як ми комунікуємо, має фундаментальне значення: ми повинні сказати "ні" війні слів і зображень, повинні відкинути парадигму війни», – наголосив він.

Солідарність з в’язнями сумління

У цьому контексті Лев XIV від імені Церкви наголосив на солідарності з тими журналістами, які ув’язнені через свої старання розповідати правду, а також закликав до їх звільнення. «Церква вбачає в цих свідках, маю на увазі тих, хто висвітлює війну навіть ціною власного життя, мужність тих, хто захищає гідність, справедливість і право народів на інформацію, бо тільки поінформовані народи можуть робити вільний вибір. Страждання цих ув'язнених журналістів кидають виклик совісті націй і міжнародній спільноті, закликаючи всіх нас захистити безцінне благо свободи», – сказав Папа.

Приймати виклики часу

Святіший Отець подякував присутнім за служіння правді. «Ви перебували протягом цих тижнів у Римі, щоби розповідати про Церкву, її розмаїття та, разом з цим, про її єдність», – сказав він, згадуючи про богослужіння Страсного Тижня, про відхід до вічності Папи Франциска, про події, пов’язані з Конклавом. Папа відзначив, що вони зуміли розповісти про «красу Христової любові, яка поєднує нас усіх, робить нас одним народом під проводом Доброго Пастиря». «Ми живемо часи, які не є легко переживати та розповідати, які є викликом для всіх нас і від яких ми не повинні тікати. Навпаки, вони вимагають від кожного з нас, у різних ролях і служіннях, ніколи не піддаватися посередності. Церква повинна прийняти виклик часу, і так само не може існувати комунікації та журналістики поза часом та історією», – додав Лев XIV, дякуючи представникам медіа за зусилля, спрямовані на те, щоб долати стереотипи, якими часто наповнений погляд на життя християн і Церкви. «Дякую вам за те, що ви зуміли збагнути суттєве з того, ким ми є, й передавати це всіма засобами всьому світу», – сказав він.

Комунікація, яка єднає

За словами Наступника святого Петра, сьогодні одним із найбільших викликів є розвивати комунікацію, яка допоможе нам «вийти з вавилонської вежі», тобто, з «плутанини мов без любові». Тому важливим є те, які слова і який стиль застосовується. «Комунікація – це не тільки передавання інформації, але й створення культури, людського й цифрового середовища, які ставатимуть простором діалогу та зіставлення», – пояснив він, наголошуючи на важливості цієї місії в контексті технологічного розвитку, зокрема, штучного інтелекту.

Роззброїти комунікацію

Підсумовуючи, Папа Лев XIV зазначив, що «з часом ми краще пізнаємо одні одних». Він побажав, щоб кожен з присутніх міг сказати, що своїми репортажами зуміли «відкрити натяк на таємницю нашої людяності», пробудити «прагнення любові й миру». Тому ці роздуми Святіший Отець підсумував закликом свого попередника Папи Франциска з його останнього послання на День суспільних комунікацій. «Роззброюймо комунікацію від упереджень, злоби, фанатизму та ненависті, очистьмо її від агресії. Нам не потрібна громоподібна, мускулиста комунікація, а комунікація, здатна слухати, збирати голоси слабких, які не мають голосу. Роззброюймо слова і допоможемо роззброїти Землю. Роззброєна комунікація, комунікація, яка роззброює, дозволяє нам ділитися іншим поглядом на світ та діяти у спосіб, послідовний з нашою людською гідністю», – закликав Лев XIV.

Джерело: https://www.vaticannews.va/uk/pope/news/2025-05/papa-zustrich-z-zhurnalistamy-pislya-konklavu.html
Поділитись
Категорія